Connect with us

Gospodarka

Posłowie rozważają utworzenie nowego funduszu kryzysowego na wypadek kryzysu energetycznego

Published

on

Posłowie rozważają utworzenie nowego funduszu kryzysowego na wypadek kryzysu energetycznego

Prawodawcy i unijny komisarz ds. energii Kadri Simson dyskutowali o rosnących kosztach energii w Strasburgu we wtorek (3 maja), szukając długoterminowego rozwiązania po tym, jak kontrolowany przez Kreml rosyjski gigant gazowy Gazprom nagle wstrzymał dostawy do Bułgarii i Polski w zeszłym tygodniu.

Niektórzy wezwali Kadriego Simsona do utworzenia funduszu kryzysowego na wypadek pandemii, aby zwalczyć gwałtownie rosnące rachunki za media i przyspieszyć projekty związane z odnawialnymi źródłami energii.

„To [€800bn] Fundusz Odbudowy UE był ambitną odpowiedzią na pandemię, pomagając poszczególnym państwom członkowskim poradzić sobie z kryzysem, z którym nie mogły sobie poradzić w pojedynkę – powiedziała Laura Ferrara, włoska eurodeputowana niezrzeszona, podczas sesji plenarnej. „Teraz stoimy w obliczu kolejnej pandemii [type crisis] w sektorze energetycznym i potrzebujemy podobnej odpowiedzi”.

„Dlaczego nie zaproponujecie Funduszu Odzyskiwania Energii” – zapytał Ferrara Simsona.

Simson jednak niechętnie przyjął taką propozycję, zauważając, że państwa członkowskie mają już dostęp do funduszy unijnych z różnych źródeł, jednocześnie dodając, że obecny budżet wiąże ręce Komisji Europejskiej.

W marcu Komisja zaprezentowała RepowerEU, ambitną strategię, której celem jest zmniejszenie importu rosyjskiego gazu o dwie trzecie do końca roku.

Więcej szczegółów na temat tego, jak to osiągnąć i jak zakończyć import rosyjskiego gazu do 2027 roku, zostanie ogłoszonych w połowie maja.

„Jedna trzecia rosyjskiego gazu może zostać zastąpiona gazem od innych dostawców, a energia odnawialna może zastąpić drugą trzecią przed końcem roku” – powiedział Simson.

Jednak niektórzy prawodawcy nie byli przekonani, że istniejące fundusze wystarczą do szybkiego zastąpienia rosyjskiego gazu alternatywną czystą energią. „Potrzebujemy o wiele więcej pieniędzy na odnawialne źródła energii” – powiedział Michael Bloss, niemiecki poseł Zielonych.

Fit for 55, pionierska unijna polityka redukcji emisji, obecnie skupia się na 40% energii odnawialnej do 2030 roku. Ale Bloss i niektórzy inni prawodawcy wezwali komisję do podniesienia celu do 57 procent.

READ  UPDATE 1 - szef polskiego banku twierdzi, że ujemne stopy procentowe są możliwe, jeśli sytuacja gospodarcza się pogorszy

„Według głosów 40 procent to za mało. Ogólnie rzecz biorąc, zgadzamy się, że musimy przyspieszyć energetykę odnawialną” – powiedział Simson, dodając, że komisja uprościła pozwolenia na projekty wiatrowe i słoneczne, co skróci lata budowy farm wiatrowych i słonecznych.

Jednak plany Komisji dotyczące szybkiego ograniczenia importu rosyjskiego gazu będą zależeć od środków oszczędności energii, a nie tylko rozszerzenia i przyspieszenia produkcji czystej energii.

„Ekspansja odnawialnych źródeł energii nie wystarczy, aby zastąpić import rosyjskiego gazu. Oszczędność energii i efektywność energetyczna są podstawą naszej strategii” — powiedział Simson. „Pomoże to rządom uniknąć najgorszych cięć energii”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *