Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Żabka – największy operator autonomicznych sklepów w Europie – chce wyprzedzić Amazona jako największa firma świata

Published

on

Żabka – największy operator autonomicznych sklepów w Europie – chce wyprzedzić Amazona jako największa firma świata

Polska zbudowała największą sieć sklepów autonomicznych lub bezkasowych w Europie Sieć sklepów spożywczych Żabka ma na celu stać się w tym roku największym operatorem na świecie, wyprzedzając obecnego lidera rynku Amazon.

Od otwarcia swojego pierwszego sklepu bezkasowego „Nano” w Poznaniu w czerwcu 2021 roku Żabka uruchomił ponad 50 kolejnych. To zbliża go do około 70 sklepów Amazon Go założonych przez amerykańskiego giganta, powiedział wiceprezes Żabka Group Tomasz Blicharski w wiadomościach handlowych Wiadomości Handlowe.

„Chcemy być najwięksi na świecie, chcemy pokonać Amazona” – powiedział. – To nasz cel na ten rok.

Sklepy Żabka Nano pojawiły się w biurach, klubach sportowych, a także w większych sklepach, w tym sieci sklepów sportowych Decathlon i giganta sprzętowego Leroy Merlin. W zeszłym roku jeden został sfotografowany w fabryce Tesli w Berlinie, chociaż Żabka później powiedział, że to tylko część programu pilotażowego.

Klienci mogą wejść do sklepów tylko po włożeniu karty płatniczej lub zeskanowaniu kodu QR w aplikacji Żabka na terminalu przy wejściu. Klienci odwiedzający sklep po raz pierwszy muszą podać numer telefonu, na który otrzymają SMS potwierdzający wejście do sklepu.

Po wejściu do środka klienci mogą pobrać produkty, które chcą z półek, a następnie wyjść. System kamer rozpoznaje usunięte produkty i odpowiednia kwota jest automatycznie pobierana z karty. System kamer nie identyfikuje klientów ani nie zapisuje ich zdjęć.

Sklepy wykorzystują technologię opracowaną we współpracy z amerykańską firmą AiFi oraz korzystają z platformy Microsoft Azure.

READ  Centra handlowe w Polsce mają sens dla inwestorów – dlaczego inaczej 90% udziałowców EPP stanowiliby mieszkańcy RPA?

W styczniu 2022 roku niemiecki detalista Aldi otworzył w Londynie autonomiczny sklep o nazwie Aldi Shop & Go, wykorzystujący technologię AiFi. Francuski gigant supermarketów Carrefour nawiązał również współpracę z AiFi, aby uruchomić w Paryżu autonomiczny sklep o nazwie Carrefour Flash 10/10.

W Polsce kolejna duża sieć handlowa Lewiatan w 2020 roku uruchomiła swój pierwszy sklep samoobsługowy. Firma zamierzała wprowadzić system częściowo jako sposób na poruszanie się po kraju Zakaz handlu w niedzielęktóry został wprowadzony w 2018 r.

Sama Żabka była wielokrotnie krytykowana za pionierskie sposoby obchodzenia zakazu handlu w niedziele, w tym wykorzystywanie luki (teraz zamknięte), z którego wykluczono sklepy oferujące usługi pocztowe.

Mała żaba, która podbiła główne ulice Polski

Źródło głównego obrazu: Żabka

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *