Connect with us

Świat

USA planują wysłać czołgi M1 Abrams na Ukrainę, mówią urzędnicy: aktualizacje na żywo

Published

on

USA planują wysłać czołgi M1 Abrams na Ukrainę, mówią urzędnicy: aktualizacje na żywo

Kijów, Ukraina – Kilku wyższych ukraińskich urzędników zostało zwolnionych we wtorek w związku z szerzącym się skandalem korupcyjnym, podczas największego przewrotu w rządzie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 11 miesięcy temu.

Ministerstwo Ukrainy, które ogłosiło zwolnienia za pośrednictwem komunikatora społecznościowego Telegram, nie podało szczegółów dotyczących przyczyny, ale badało szereg zarzutów korupcyjnych rządu – w tym doniesienia, że ​​wojsko Ukrainy zgodziło się na zawyżone ceny żywności, płacąc to, co było przeznaczone dla jego żołnierzy – i ogólnie złe zachowanie.

Wśród usuniętych ze stanowisk znalazł się wiceminister obrony oraz zastępca prokuratora generalnego, który wywołał skandal, przebywając na wakacjach w Hiszpanii w czasie wojny. A wysoki urzędnik w biurze pana Zełenskiego złożył rezygnację po tym, jak spotkał się z zjadliwą krytyką za jazdę SUV-em, który General Motors podarował misjom humanitarnym.

Nic nie wskazywało na to, by afera z zakupami wojskowymi wiązała się z sprzeniewierzeniem zachodniej pomocy wojskowej lub miała wpłynąć na zdolność Ukrainy do walki z rosyjską inwazją. Ale usunięcie oficerów, które nastąpiło w ramach niemal codziennych próśb Ukrainy o większe wsparcie Zachodu, wskazywało na wysiłek Zełenskiego, by oczyścić dom i spróbować uspokoić sojuszników Ukrainy, że jego rząd nie toleruje łapówek.

Gdy wojna zbliża się do końca roku, żadna kwestia nie jest bardziej krytyczna dla dalszego przetrwania Ukrainy niż miliardy dolarów i zaawansowana broń dostarczana przez jej zachodnich sojuszników. Rosja przygotowuje się do nowej ofensywy, która spodziewana jest wiosną lub wcześniej i Ukraińcy na nią liczą Czołg Challenger 2 obiecane przez Wielką Brytanię i Pojazdy bojowe Bradleya obiecane przez Stany Zjednoczone konfrontacji z Moskwą i rozpoczęcia własnej ofensywy.

Ale nawet cień wykroczenia może wystarczyć, aby spowolnić to, co zasadniczo było jawną wskazówką pomocy. Niewielu jest na to bardziej wrażliwych niż Zełenski, który prawie codziennie pojawia się na wideorozmowach z zagranicznymi przywódcami i prawodawcami, ubrany w szarą zieloną koszulę wojskową, zawsze żądając tego samego: więcej broni.

READ  Siły bezpieczeństwa Birmy zabijają co najmniej 34 protestujących

Zełenski nawiązał do dochodzeń w sprawie korupcji i zbliżającego się wstrząsu w jego rządzie w ostatnich dniach. W swoim nocnym przemówieniu w niedzielę powiedział, że ma nadzieję, że kara zostanie potraktowana jako „sygnał dla wszystkich, których działania lub zachowanie naruszają zasadę sprawiedliwości”, dodając: „Nie będzie powrotu do tego, co było wcześniej”. ”.

Zarzuty korupcji zaniepokoiły również wielu Ukraińców, którzy są oburzeni wszelkimi sugestiami, że najwyżsi urzędnicy mogą podważać zbiorową walkę kraju z Rosją dla własnych korzyści, zwłaszcza gdy korupcja dotyczy wojska.

W weekend ukraińska gazeta poinformowała, że ​​ministerstwo obrony kupiło żywność po zawyżonych cenach, w tym trzykrotnie droższe jajka. Minister obrony Ołeksij Reznikow nazwał zarzuty „absolutną bzdurą” i wynikiem „zniekształconych informacji”.

Kredyt…Biuro Prasowe Ministerstwa Obrony Ukrainy za pośrednictwem Associated Press

Ale we wtorek Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że wiceminister Wiaczesław Szapowałow „poprosił o dymisję”. Ministerstwo stwierdziło w oświadczeniu, że chociaż zarzuty są „nieuzasadnione i bezpodstawne”, odwołanie Szapowałowa z pełnienia obowiązków „zachowałoby zaufanie” Ukraińców i międzynarodowych partnerów kraju.

Jednak to, że rezygnacja Szapowałowa zajęła trzy dni, rodzi poważne pytania o zaangażowanie Ministerstwa Obrony w wykorzenienie korupcji, powiedział Witalij Szabunin, dyrektor operacyjny Centrum Działań Antykorupcyjnych, organizacji pozarządowej z siedzibą w Kijowie.

Wśród zwolnionych we wtorek było pięciu gubernatorów z regionów, w których toczyły się zaciekłe walki w różnych miejscach, w tym w Chersoniu i Zaporożu. Gubernator Kijowa również został odwołany, ale następnie przeniesiony na stanowisko w administracji prezydenckiej.

Kredyt…Prezydencka Służba Prasowa Ukrainy, za pośrednictwem EPA/Shutterstock

Zastępca szefa gabinetu prezydenta Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko, złożył rezygnację w związku z krytyką korzystania przez niego z darowanego SUV-a GM. Tymoszenko był dobrze znany w kraju i za granicą i często dostawał aktualne informacje na temat wojny. Ale ukraińscy dziennikarze zadawali pytania o jego wystawny styl życia i wykorzystanie środków rządowych.

READ  Stany Zjednoczone oficjalnie opuściły kontrakt „Open Sky”

Szok zaczął się w weekend, kiedy Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy aresztowało wiceministra infrastruktury, który został przyłapany na przyjmowaniu łapówki w wysokości 400 000 dolarów od firmy ubiegającej się o kontrakt rządowy na dostawę generatorów i innego sprzętu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *