Connect with us

Gospodarka

Polska i Ukraina prowadzą rozmowy na temat sporu wokół importu produktów rolnych

Published

on

Polska i Ukraina prowadzą rozmowy na temat sporu wokół importu produktów rolnych

Oczekiwano, że długo oczekiwane negocjacje między polskim premierem a jego ukraińskim odpowiednikiem, które odbędą się w czwartek, rozładują napięcia związane z importem ukraińskich produktów rolnych i blokadami granic ze strony wściekłych polskich rolników.

Choć Polska jest zagorzałym sojusznikiem Ukrainy w walce z rosyjską inwazją, stosunki między obydwoma krajami pogorszyły się ostatnio w wyniku nieporozumień gospodarczych, a rolnicy twierdzili, że ukraiński import podcina ceny ich własnych produktów.

Kijów wielokrotnie wzywał swojego sąsiada z UE do złagodzenia problemów w ruchu transgranicznym, ostrzegając, że opóźnienia spowodowane blokadami mogą utrudnić dostawy broni do kraju.

Jak dotąd odbyły się jedynie rozmowy na niskim szczeblu między krajami i nie zaobserwowano żadnych oznak postępu. Strona polska próbowała złagodzić oczekiwania przed ostatnim spotkaniem.

Rosyjska inwazja w 2022 r. zaszkodziła gospodarce rolnej Ukrainy, powodując zamknięcie wielu szlaków eksportowych przez Morze Czarne, a duże połacie pól uprawnych stały się bezwartościowe w wyniku bitwy.

Oczekuje się, że w czwartek ministrowie obu rządów spotkają się, aby omówić współpracę partnerów w dziedzinie obronności.

Tusk zaproponował spotkanie w Warszawie w zeszłym miesiącu po tym, jak ukraińscy urzędnicy zaprosili Warszawę do rozmów na temat wspólnej granicy, ale Polska odmówiła.

READ  Biden rozmawia z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim jako perspektywa konfliktu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *