Connect with us

Zabawa

Rejestrator – Niedziela Dziedzictwa – część całości

Published

on

Rejestrator – Niedziela Dziedzictwa – część całości

Pastor Najświętszego Imienia Jezus Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego

Opublikowano: 13 października 2023 20:34:35

Zmodyfikowano: 13.10.2023 20:33:27

Aktualnie czytam książkę znanego autora Simona Sebaga Montefiore pt.: „Świat, rodzinna historia ludzkości”. Ta wydana w 2023 roku książka licząca ponad 1333 strony opowiada o „pochodzeniu” rodzin z 9500 roku p.n.e. p.n.e. do chwili obecnej. Od początków cywilizacji sumeryjskiej, fenickiej, perskiej, chińskiej, egipskiej czy indyjskiej po te, które przyszły później, Montefiore skupia się na wpływie „rodzin” tworzących nasz świat – zarówno dobrych, jak i złych, od przeszłości po teraźniejszość.

W najbliższy weekend, 14 i 15 października, miasto Deerfield obchodzi Festiwal Dziedzictwa Europy Wschodniej, aby uczcić 350. rocznicę swojego istnienia. To dwudniowe wydarzenie, otwarte dla publiczności, oferuje różnorodny program, rozrywkę i obszerną historię imigrantów z Europy Wschodniej, którzy przybyli do Deerfield i okolic z Polski, Ukrainy i Litwy. Ci imigranci przywieźli ze sobą nie tylko swoje rodziny, ale także dziedzictwo zwyczajów i tradycji, a także żywność, którą wszyscy smakowaliśmy. Pomogli ukształtować i ulepszyć miasto Deerfield poprzez swój wkład w rolnictwo i inne zawody w ramach eksperymentu Melting Pot.

W najbliższy weekend w Polskim Narodowym Kościele Katolickim obchodzimy Niedzielę Dziedzictwa w naszych kościołach, a także wraz z innymi wyznaniami chrześcijańskimi, oddając cześć naszym przodkom. Nasze pochodzenie etniczne, nasza kultura i nasze tradycje, niezależnie od tego, czy są to kraje wschodnioeuropejskie, czy nie, definiują to, kim jesteśmy.

Jako pastor Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego Najświętszego Imienia Jezus tutaj, w South Deerfield, z dumą przeżywam te wszystkie wyjątkowe dni, gdy wspominamy bogate dziedzictwo, które każdy z nas odziedziczył po swoich rodzinach.

W naszej historii tutaj, w Najświętszym Imieniu Jezus, tak wiele naszych rodzin, które przybyły do ​​Ameryki z Polski, osiedliło się w rejonie Deerfield i zbudowało kościół pod wezwaniem Boga, którego budowę rozpoczęto we wrześniu 1929 roku i – pomimo naporu wielkiego Kryzys 1929 r. – dziewięć miesięcy później kościół ten został konsekrowany i poświęcony. Nad sanktuarium naszego kościoła widnieje napis „Chwala Bogu Na Wysokosci”, co w języku angielskim oznacza „Chwała Bogu na wysokościach”.

READ  Rozrywka i niewinność nadają sportowi kobiet przewagę

Osobiście mam bogate polskie dziedzictwo. Moja mama wraz z moją Bacci – czyli polską babcią – podzieliła się ze mną swoim dziedzictwem. Pamiętam, że jako dziecko dzieliłem się Opłatkiem, Popołudniem Bożonarodzeniowym, polską kolacją wigilijną w Wilgi, którą zachowałem i celebruję do dziś. Od pierogów czy nadziewanych pierogów po kolędy – każdy z nas, bez względu na pochodzenie, z dumą celebruje swoje bogate dziedzictwo etniczne.

Trwa dyskusja, że ​​kościoły w Deerfield będą świętować swoje własne, wyjątkowe dziedzictwo w związku z 350. rocznicą powstania Deerfield na początku grudnia. Wzywa się kościoły w Deerfield, które przygotowują się do dni otwartych i będą udostępniać odwiedzającym zdjęcia przedstawiające ich udział w duchowym dziedzictwie jako chrześcijan.

Ponieważ w ten weekend wiele osób zgromadzi się na Festiwalu Dziedzictwa Europy Wschodniej, poprzez taniec i dyskusję, jedzenie i napoje, rozpoznamy wyjątkowość ludzi, którzy pomogli zdefiniować, co to znaczy dzielić wspólne dziedzictwo, a mianowicie być także Amerykaninem, naród, którego kraj wyraża wolność religii i demokrację poprzez różnorodność wielu kultur.

Polski Narodowy Kościół Katolicki Najświętszego Imienia Jezus znajduje się pod adresem 15 Thayer St. w South Deerfield. Jest to kościół rodzinny, założony w 1929 roku przez wspólnotę parafian, których dziedzictwo duchowej wolności jest wciąż odczuwalne po 80 latach. Jest to demokratyczna, niepapieska wspólnota katolicka, wyznająca liturgiczny styl kultu. Skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 413-665-2129.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *