Connect with us

Zabawa

Protestujący zakłócają wydarzenia związane z Dniem Niepodległości

Published

on

Protestujący zakłócają wydarzenia związane z Dniem Niepodległości


Warszawa, Polska
CNN

Ultranacjonaliści i grupy faszystowskie zakłóciły w sobotę główny marsz z okazji Dnia Niepodległości Polski, machając flagami i zapalając race, maszerując ulicami Warszawy.

Niektórzy nosili maski i powiewali czerwono-białymi polskimi flagami, skandując „Śmierć wrogom ojczyzny” i „Polska katolicka, a nie świecka”.

Policja szacuje, że w corocznym marszu wzięło udział łącznie 60 000 osób – podał partner CNN, TVN. Choć zdecydowaną większość stanowili Polacy, inni protestujący przybyli z całej Europy.

Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku.

Jedną z wiodących organizacji biorących udział w marszu jest Obóz Narodowo-Radykalny, który wcześniej wyszedł na ulice, aby zaprotestować przeciwko imigracji muzułmańskiej, prawom gejów itp. UE i wszystko, co uważa, podważa wartości polsko-katolickie.

Protestujący przerwali marsz.

Choć poparcie dla grupy pozostaje niskie, jej krytycy twierdzą, że polski rząd, który ich zdaniem nadał ton nacjonalistyczny i powiązał imigrantów z przestępczością i chorobami, stworzył atmosferę nietolerancji, a ksenofobia dodała jej otuchy.

Część uczestników marszu zapaliła pochodnie podczas wydarzenia.

W wydanym w tym tygodniu oświadczeniu wicepremier Polski Piotr Gliński ostro potępił zgromadzenie, stwierdzając: „Nie opowiadamy się za poparciem społecznym dla etnicznej wspólnoty narodowej, popieramy ideę narodu zakorzenionego w kulturze”. Potwierdził to w poniedziałek polski prezydent Andrzej Duda, stwierdzając, że w polskim społeczeństwie „nie ma miejsca i tolerancji dla ksenofobii, patologicznego nacjonalizmu czy antysemityzmu”.

Wcześniej w sobotę w stolicy Polski odbyła się znacznie mniejsza demonstracja ugrupowań potępiających przejęcie przez Rzeczpospolitą Święta Niepodległości przypadającego 11 listopada.

Biorąc udział w marszu, skrajnie prawicowi protestujący machali flagami.

Dzień ten upamiętnia odrodzenie Polski w listopadzie 1918 r., 123 lata po tym, jak imperia pruskie, habsburskie i rosyjskie podzieliły między siebie Polskę i wymazały ją z mapy Europy.

Jednak w ostatnich latach święto to zostało przyćmione przez marsze skrajnie prawicowe i strach przed przemocą, pomimo potępienia ze strony kluczowych osobistości politycznych w Polsce.

READ  Pozdrawiam, sezon 2 na Netflix

Prezydent Duda poprowadził w centrum Warszawy oficjalne obchody Święta Niepodległości. Po złożeniu wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza zaapelował do zgromadzonych, aby pamiętali o cenie wolności i niepodległości.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *