Connect with us

Zabawa

Polska otwiera obchody 200. urodzin Chopina | Niezależny

Published

on

Polska otwiera obchody 200. urodzin Chopina |  Niezależny

W piątek w Polsce rozpoczął się rok obchodów 200. urodzin słynnego kompozytora Fryderyka Chopina, który obejmować będzie wydarzenia w kraju i za granicą.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski uroczyście otworzył Rok Chopinowski w domu, w którym urodził się Chopin, w Żelazowej Woli, 80 kilometrów na zachód od stolicy Warszawy.

Jeszcze w piątek swój pierwszy koncert w ramach tegorocznych wydarzeń miała dać Filharmonia Narodowa, a w czwartek chiński pianista Lang Lan zagra na koncercie w Warszawie niektóre z najsłynniejszych utworów kompozytora.

Rok Chopinowski to około 2000 wydarzeń indywidualnych, od koncertów i wystaw po filmy i spektakle teatralne, z czego zaledwie 1200 odbywa się w samej Polsce.

„Obchody 200-lecia nie mają na celu popularyzacji muzyki Chopina. Nie trzeba tego specjalnie popularyzować – powiedział były minister kultury Waldemar Dąbrowski, który prowadzi tegoroczne obchody.

„Celem Roku Chopinowskiego jest ukazanie światu obrazu dzisiejszej Polski poprzez muzykę Chopina” – dodał.

Chopin spędził w Polsce pierwsze 20 lat swojego życia, zanim opuścił kraj w listopadzie 1830 roku, na krótko przed polskim powstaniem przeciwko Rosji.

W kolejnych latach przebywał w Wiedniu, a następnie w Paryżu, gdzie zmarł 17 października 1849 roku w wieku zaledwie 39 lat.

READ  Rezerwista armii wybrany do startu w Miss Supranational w Polsce
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *