Connect with us

Zabawa

Portfolio: Christian Jankowski na nowo rozbudza zainteresowanie polskimi zabytkami z pomocą mistrzów w podnoszeniu ciężarów | Niezależny

Published

on

Portfolio: Christian Jankowski na nowo rozbudza zainteresowanie polskimi zabytkami z pomocą mistrzów w podnoszeniu ciężarów |  Niezależny

Warszawa została zniszczona przez II wojnę światową i nadal uniknęła okupacji hitlerowskiej i kolejnych 45 lat rządów sowieckich. To miasto, którego historia jest wpisana w przestrzeń publiczną.

Ale począwszy od Pomnika Bohaterów Getta, przed którym w 1970 r. słynnie klęczał kanclerz Niemiec Willy Brandt, po pomniki z czasów komunizmu, takie jak pomnik Ludwika Waryńskiego, XIX-wiecznego działacza, który zapoczątkował ruch socjalistyczny w kraju, w stolicy Polski znajduje się niezliczona ilość pomniki, które z biegiem czasu znaczą dla ludzi coraz mniej. Na przykład pomnik Waryńskiego jest obecnie remontowany poza miastem i poszukiwane jest dla niego nowe miejsce – ale nie wszyscy chcą go z powrotem.

To dało do myślenia Christianowi Jankowskiemu. „Jest coś w mrocznej historii Polski i jej nieufności do struktur władzy, którą można odnaleźć we współczesnej sztuce” – mówi niemiecki fotograf. „Ale musisz ożywić tę historię, aby ludzie ponownie się nią zainteresowali”.

Korzystając z usług najlepszych w kraju ciężarowców, starał się ożywić zainteresowanie mieszkańców ich historią, przedstawiając ją w nowy sposób, w którym sztangiści dosłownie wzięli na swoje barki ciężar przeszłości Warszawy.

Ich wysiłki zaskoczyły część widzów, ale nie bardziej niż strażnicy przed ambasadą amerykańską, gdy pojawili się, aby podnieść pomnik Ronalda Reagana. „Muszę przyznać, że nie dostaliśmy na to pozwolenia; Trochę mnie to zdenerwowało.”

Wystawę Heavy Weight History można oglądać w Lisson Gallery w Londynie NW1 od piątku do 8 marca

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *