Connect with us

Gospodarka

Posłowie pytają, dlaczego Węgry i Polska opóźniły finansowanie

Published

on

Posłowie do PE ze wszystkich stron politycznego spektrum domagali się od Komisji Europejskiej ujawnienia ich żądań od Polski i Węgier w sprawie planów restrukturyzacji, których zatwierdzenie opóźnia się od lata.

Komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni powiedział w środę (6 października) eurodeputowanym o sytuacji w negocjacjach z dwoma państwami członkowskimi, które od lat spierały się z Komisją Europejską w związku z powrotem do praworządności.

Gentiloni powiedział, że państwa członkowskie musiały osiągnąć pewne kamienie milowe, aby można było wypłacić więcej pieniędzy z funduszu Covid-19 o wartości 800 miliardów euro. Dodał, że te kamienie milowe obejmowały reformy antykorupcyjne, środki przeciwdziałające oszustwom oraz odpowiednie standardy administracyjne.

„Mamy obawy co do sytuacji w niektórych państwach członkowskich” – powiedział podczas przesłuchania w Parlamencie Europejskim, ale nie wdając się w szczegóły.

Gentiloni odniósł się do konkretnych środków służących obronie praworządności w ramach tak zwanych „zaleceń dla poszczególnych krajów” powiązanych z planami naprawy służącymi obronie przepisów UE.

Powiedział jednak, że wszystkie państwa członkowskie sprzeciwiają się reżimowi i zaprzeczył, jakoby istniały podwójne standardy z Węgrami i Polską, o czym często twierdziły Budapeszt i Warszawa.

Tymczasem posłowie byli niezadowoleni z braku szczegółów.

„Pieniądze mogą płynąć tylko wtedy, gdy przestrzegane są zasady, praworządność i europejskie wartości” – powiedział rumuński centroprawicowy poseł Siegfried Mureșan z Grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPP).

„Musimy dowiedzieć się więcej o planach, które nie zostały zaakceptowane”, powiedział Gentiloniemu.

Frustracja połączyła nawet polski rząd i partie opozycyjne.

Polski eurodeputowany Bogdan Rzońca z rządzącej konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) powiedział, że jego kraj był maltretowany.

„Nie ma prawdziwego powodu, dla którego plan nie został przyjęty, […] nie można tak traktować pełnego członka związku – powiedział swoim kolegom.

A poseł Jan Olbrycht z polskiej opozycyjnej Platformy Obywatelskiej przypomniał Gentiloniemu, że rząd PiS oskarżył Komisję o prowadzenie z Warszawą „wojny hybrydowej”.

Komisja powinna wytłumaczyć swoje żądania z Warszawy, powiedział Olbrycht, aby posłowie opozycji tacy jak on mogli „przeciwdziałać temu” [PiS] Narracja ”.

„Aby wyjaśnić, gdzie leży problem, musimy poznać fakty” – powiedział Olbrycht Gentiloniemu.

’Wymagania’

Z powodu odmowy wdrożenia przez Warszawę decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) polski plan został od lata wstrzymany.

Centralną przeszkodą jest polski organ dyscyplinarny Sądu Najwyższego, którego funkcjonowanie w ocenie ETS narusza prawo UE.

Komisja wystąpiła do Sądu Najwyższego UE o nałożenie na Polskę grzywny za nieprzestrzeganie przepisów.

Na Węgrzech głównym problemem była korupcja.

Komisja zwiększyła presję na Węgry po pogorszeniu się stosunków.

Jednak prawicowy rząd premiera Viktora Orbána ostatnio eskalował napięcia z Brukselą, wprowadzając nowe przepisy anty-LGBTIQ, które są sprzeczne z unijnymi wartościami ochrony mniejszości.

Komisja prosi Orbána o zapewnienie gwarancji dla „stanowczych, systematycznych działań” w celu „ścigania korupcji na wysokim szczeblu”, której, zgodnie z poprzednim raportem, „brakuje” w przeszłości.

Wcześniejszy, drugi termin upłynął w zeszłym miesiącu na uzgodnienie rozwiązania przez Komisję i rząd Węgier, ale unijna władza wykonawcza nie powiedziała, kiedy zakończyć rozmowy.

Do tej pory Komisja zatwierdziła 22 z 25 zgłoszonych planów z 27 krajów UE. Holandia i Bułgaria nie przedstawiły jeszcze swoich planów, bo po wyborach utworzą swoje rządy.

Rada Państw Członkowskich dała zielone światło dla początkowego finansowania 19 krajom, jak dotąd wypłacono ponad 51 miliardów euro dla 16 krajów członkowskich.

Oprócz polskich i węgierskich planów naprawy Komisja analizuje obecnie szwedzki plan.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *