Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski pisarz w więzieniu za nazwanie prezydenta „idiotą”

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Popularnemu polskiemu pisarzowi grozi kara do trzech lat więzienia za nazwanie prezydenta kraju „idiotą” w mediach społecznościowych.

Jakub Żulczyk skrytykował, jak prezydent Polski Andrzej Duda – bliski sojusznik byłego prezydenta Donalda Trumpa – zareagował na zeszłoroczne zwycięstwo wyborcze prezydenta Joe Bidena.

Żulczyk napisał w poniedziałek na Facebooku, że prokurator okręgowy w Warszawie postawił mu zarzuty na podstawie artykułu w kodeksie karnym, zgodnie z którym obrażanie głowy państwa jest przestępstwem.

Żulczyk powiedział, że uważa, iż jest on prawdopodobnie „pierwszym pisarzem w tym kraju od dłuższego czasu, którego sądzono za to, co napisali”. Żulczyk jest najbardziej znany z pisania powieści, która została przekształcona w serial kryminalny HBO „Blinded by the Lights”.

Prokuratura postawiła zarzuty na podstawie skargi złożonej przez osobę prywatną. Rzecznik Dudy, Błażej Spychalski, powiedział we wtorek serwisowi Interia, że ​​ani prezydent, ani jego kancelaria nie są stronami w tej sprawie i nie postawili pisarzowi zarzutów.

W przeszłości oskarżano także ludzi o obrażanie byłych prezydentów Polski w okresie postkomunistycznym na mocy ogólnych przepisów o zniesławieniu. Grzywny lub prace społeczne – a nie lata więzienia – są uważane za najbardziej prawdopodobną karę.

Jednak sprawa ta jest również postrzegana przez wielu jako erozja standardów demokratycznych w Polsce od czasu dojścia do władzy prawicowej partii populistycznej Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku. Krytycy zarzucają władzom agresywne wykorzystywanie uprawnień organów ścigania w imieniu rządzących.

Wspomniany komentarz dotyczy krytycznej odpowiedzi Żulczyka na gratulacyjny tweet Dudy po ogłoszeniu przez amerykańskie media wyborów Bidena 7 listopada.

Duda pogratulował po Biden ”za udaną kampanię prezydencką. Oczekując na nominację kolegium elektorów, Polska jest zdeterminowana, aby utrzymać wysoki poziom i wysokiej jakości partnerstwo strategiczne między PL a USA w celu jeszcze silniejszego sojuszu. “

READ  Tenis ziemny. Roland Garros. Iga Świątek - Sofia Kenin. Biegły wskazał na zdecydowaną przewagę Polki

W czasie tweeta Dudy wielu innych europejskich przywódców w pełni pogratulowało Bidenowi. W domu Duda był przez wielu krytykowany za twierdzenie, że zwycięstwo Bidena nie było w jakiś sposób ostateczne i że kolegium elektorów może zmienić ten wynik.

Tego samego dnia Zulczyk napisał na Facebooku, że będąc z tytułem magistra amerykanistyki, nigdy nie słyszał o „nominacji do Kolegium Elektorów” w systemie amerykańskim. Powiedział, że kandydat Demokratów wyraźnie wygrał wybory.

„Joe Biden jest 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda to idiota – napisał.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *