Connect with us

Zabawa

Watykan karze polskich duchownych za rzekome ukrywanie nadużyć

Published

on

Watykan powiedział w poniedziałek, że karze emerytowanego polskiego arcybiskupa i biskupa za ich rzekomą rolę w ukrywaniu nadużyć seksualnych przez innych duchownych.

Były arcybiskup gdański Sławoj Leszek Głodz i były biskup Edward Janiak von Kalisz otrzymali również zakaz zamieszkania w swoich dawnych diecezjach oraz uczestniczenia w publicznych uroczystościach religijnych.

Ambasada Watykanu w przeważającej części rzymskokatolickiej Polsce poinformowała również, że każdy z nich był zobowiązany do wpłacenia osobistych pieniędzy na fundusz pomagający ofiarom nadużyć duchownych.

Ambasada powołała się na „zaniechania” Głodza „w przypadkach wykorzystywania seksualnego nieletnich przez niektórych duchownych oraz w innych sprawach związanych z administracją archidiecezji”. W osobnym oświadczeniu ambasada stwierdziła, że ​​Stolica Apostolska działa na podstawie „zgłoszonego przez biskupa Edwarda Janiaka zaniedbania seksualnego wykorzystywania nieletnich przez niektórych duchownych oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją”. w zeszłym roku po zbadaniu jej przypadków.

Głód pojawił się w filmie dokumentalnym z 2019 roku o wykorzystywaniu seksualnym i tuszowaniu przez księży w Polsce, który wywołał rozrachunek w kraju. W filmie „Nie mów nikomu” Głódź chwali na pogrzebie znanego księdza pedofila, ks. Franciszka Cybuli, osobistego kapelana lidera solidarności Lecha Wałęsy, mimo rzekomej wiedzy o jego znęcaniu się.

Drugi film z 2020 roku tego samego producenta, Playing Hide and Seek, ujawnił dwa przypadki domniemanych księży pedofilów, których Janiak potraktował najpierw jako biskupa pomocniczego Wrocławia, a następnie jako biskupa kaliskiego, które pełnił od 2012 roku.

Ci, którzy mówili, że byli maltretowani, umieścili Głodz w raporcie, w którym zidentyfikowano dwudziestu polskich biskupów pełniących służbę i emerytowanych, oskarżonych o ochronę księży-drapieżników. Raport został przesłany Franciszkowi w przeddzień jego globalnego szczytu zapobiegania nadużyciom w Watykanie w 2019 roku.

(Ta historia nie została zredagowana przez personel Devdiscourse i jest automatycznie generowana na podstawie syndykowanego kanału).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *