Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski rząd chce znieść VAT na żywność i gaz w najnowszym pakiecie antyinflacyjnym

Published

on

Polski rząd wprowadził kolejne środki, aby złagodzić cios gwałtownie rosnącej inflacji, która osiągnęła najwyższy poziom od ponad dwóch dekad i należy do najwyższych w Unii Europejskiej.

Najnowsza „tarcza antyinflacyjna”, która wejdzie w życie w lutym, ma na celu obniżenie do zera podatku VAT na żywność, gaz i nawozy. Szacuje się, że budżet będzie kosztował od 15 do 20 mld zł (3,3 do 4,4 mld euro).

Wynika to z poprzedni pakiet ogłoszonych w listopadzie działań o wartości do 10 mld zł, w tym obniżenie podatku konsumpcyjnego od paliw, obniżenie podatku VAT na gaz i energię elektryczną oraz specjalny dodatek dla ok. 5 mln gospodarstw domowych.

Inflacja w Polsce sięga 8,6% po szóstym z rzędu comiesięcznym wzroście

Roczna inflacja w Polsce wzrosła do 8,6% w grudniu, według wstępnych danych opublikowanych dziś przez GUS, agencję rządową. Był to szósty z rzędu miesięczny wzrost i najwyższa wartość od listopada 2000 roku.

Rosnące koszty paliw i żywności są nadal głównym motorem wzrostu cen. W odpowiedzi rząd nie: złożył wniosek o zatwierdzenie przez Unię Europejską zniesie obecny 5% VAT na artykuły spożywcze, a wczoraj ogłosił, że będzie kontynuował ten plan.

– Taki będzie efekt, jaki będzie miał budżet państwa – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Środki mają obowiązywać do końca lipca, kiedy inflacja, według prognoz banku centralnego, po czerwcowym szczycie spadnie.

Polski premier apeluje do UE, by zezwoliła na obniżki podatku VAT na paliwa i żywność w celu złagodzenia ciosu inflacyjnego

Morawiecki zaapelował także do sprzedawców spożywczych o obniżenie cen detalicznych, aby uwzględnić tymczasową obniżkę podatków od 1 lutego.

Wezwał do przeprowadzenia kontroli, aby sprawdzić, czy detaliści nie pobierają różnicy, ale powiedział, że inspektorzy handlu detalicznego i organy antymonopolowe są również upoważnione do monitorowania cen.

READ  Polska opóźnia wprowadzenie zakazu aborcji, ponieważ trwają ogólnokrajowe protesty

Ponieważ ostatnio ceny detaliczne benzyny i oleju napędowego osiągnął najwyższy od lat poziom w Polsce, rząd zobowiązał się również do obniżenia podatków z 23% do 8% na początku przyszłego miesiąca.

Ceny paliw w Polsce na najwyższym poziomie od lat

„To będzie fundamentalna zmiana cen” – powiedział Morawiecki i prognozuje, że ceny benzyny, oleju i oleju napędowego na stacjach benzynowych wzrosną o 0,60-0,70 zł (0,13-0,15 €) w ciągu trzech do czterech tygodni. .

Jednocześnie podatek od towarów i usług na gaz, który został już obniżony z 23% do 8%, ma zostać obniżony do zera, aby przeciwdziałać gwałtownemu wzrostowi cen energii. Na początku tego roku średnie rachunki gospodarstw domowych wzrosły o 54% za gaz i 24% za prąd.

VAT na nawozy, których cena wzrosła wraz z gazem, również zostanie obniżony do zera, aby zmniejszyć presję na ceny żywności.

Polski premier i liderzy opozycji spierają się o rosnące koszty energii

Podczas gdy rząd był krytykowany przez opozycję premier próbował wczoraj odwrócić winę za wzrost cen. Powiedział, że 80% wpływu na ceny jest „zewnętrzne”, w tym „manipulacja rosyjskim gazem” i „nieodpowiedzialna, dogmatyczna”. Polityka klimatyczna UE”.

„Polityka klimatyczna UE odpowiada za ponad połowę ceny energii elektrycznej” – powiedział wczoraj Morawiecki. „To prawda. Każdy Polak ma prawo poznać prawdę”.

Premier zapowiedział też, że poprzednia „tarcza antyinflacyjna” ogłoszona w listopadzie zostanie przedłużona z planowanych czterech do sześciu miesięcy. Morawiecki oszacował, że połączone środki zaoszczędziłyby gospodarstwom domowym średnio 100 zł (22 euro) miesięcznie.

Główne napisy do zdjęć: Krystian Maj / Kancelaria Premiera (pod CC BY 3.0 PL)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *