Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Katastrofa smoleńska. Podkomisja Macierewicza odpowiada na wniosek Rosji

Published

on

  • Podkomisja pisze o „rzekomo istniejącym” protokole rozmowy Lecha Kaczyńskiego z Jarosławem Kaczyńskim 20 minut przed katastrofą
  • Rosjanie proszą o fonogram i transkrypcję rozmowy telefonicznej
  • Sędzia Wojciech Łączewski mówił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” o istnieniu nagrania rozmowy braci Kaczyńskich.
  • Więcej takich informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl

“W związku z z dzisiejszym oświadczeniem rosyjskiej Prokuratury Generalnej, z którego wynika, że ​​sprawcami katastrofy smoleńskiej byli polscy piloci, którzy >> zdecydowali się kontynuować lądowanie bez widoczności << informujemy, że to oskarżenie polskich pilotów jest fałszywe i nie ma na to dowodów "- mówi w komunikacie podkomisji w sprawie ponownego rozpatrzenia katastrofy z 10 kwietnia 2010 r

Jak wspomniano wcześniej, z materiałów przekazanych przez rosyjską prokuraturę wynika, że ​​10 kwietnia 2010 r. Polscy piloci właśnie planowali podejście kontrolne do wysokości decyzji i spacerowali po okolicy. O pozycji polskich pilotów poinformowały i uzgodniły: wieża kontroli lotów w Smoleńsku, Moskwie oraz główny ośrodek zintegrowanego systemu sterowania lotem.

Dodatkowo podkomisja stwierdza, że ​​na wysokości 100 m, zgodnie z podjętą wcześniej decyzją o starcie, pierwszy pilot wydał komendę „start”, którą powtórzył drugi pilot, po czym polska załoga rozpoczęła start.

“Fakt ten potwierdził rosyjski kontroler ruchu lotniczego po katastrofie i opisał ostatnią widoczną pozycję samolotu: >> Wystartował do drugiego incydentu i zniknął <<. Nagrania w rejestratorze lotu również jednoznacznie potwierdzają procedurę startu załogi" - podał podkomitet .

„Pretekstem do podania nieprawdziwych informacji o przyczynach katastrofy smoleńskiej jest wystąpienie prokuratury rosyjskiej do polskiej prokuratury w sprawie rzekomo istniejącego protokołu rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Lechem Kaczyńskim 20 minut przed katastrofą prokurator stwierdził, że też nie ”- podkreślił w komunikacie.

READ  KO jest gotowy do wyborów. „Mamy do czynienia z teatrem politycznym”

“Żałujemy, że rosyjska prokuratura nie zna tak ważnych dowodów świadczących o prawidłowości działania polskiej okupacji i wprowadza w błąd opinię publiczną” – dodał.

Rosja chce fonogramu i kopii rozmowy braci Kaczyńskich

Sędzia Wojciech Łączewski, który stwierdził, że taki dokument znajduje się w aktach śledztwa, w rozmowie z Gazetą Wyborczą mówił o istnieniu nagrania rozmowy braci Kaczyńskich. Strona rosyjska podkreśliła, że ​​jej zastosowanie wywołały „nowe informacje w polskich mediach”.

„Strona polska została poproszona o wykonanie fonogramu i transkrypcji rozmowy telefonicznej” – poinformowała rosyjska Prokuratura Generalna.

Jednocześnie powiedziała, że ​​nie ma wątpliwości co do przyczyn katastrofy. „Wszystkie dane zebrane podczas rosyjskiego śledztwa wykazały błędy w działaniach załogi, która zdecydowała się kontynuować lądowanie bez widoczności” – powiedziała.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się do newslettera Onetu, aby otrzymywać od nas najcenniejsze treści.

(mba)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *