Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska twierdzi, że dzieła Kandinsky’ego sprzedawane w Niemczech pochodzą z kradzieży

Published

on

BERLIN (AP) – Niemiecki dom aukcyjny poinformował w piątek, że ostatnia sprzedaż akwareli Wassily’ego Kandinsky’ego została zawieszona w odpowiedzi na zarzuty polskiego rządu, że obraz został skradziony.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało w czwartek, że poinformowało aukcje Grisebacha w Berlinie, że dzieło zostało skradzione z wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie w 1984 roku.

Grisebach, który w tym tygodniu sprzedał obraz „Bez tytułu” z 1928 roku za prawie 390 000 euro (404 000 dolarów), powiedział, że jego eksperci ustalili, że obraz był w posiadaniu sprzedawcy od dziesięcioleci i został wcześniej sprzedany na publicznej aukcji Sotheby’s w Londynie na początku lat 80. .

Dom aukcyjny powiedział, że został powiadomiony o możliwej kradzieży tuż przed aukcją w tym tygodniu, ale stwierdził, że nie ma podstaw prawnych, aby uniemożliwić sprzedaż. Niemniej jednak Grisebach skontaktował się ze sprzedawcą i kupującym, aby wezwać do „dodatkowej kontroli sądowej”, która doprowadziłaby do „wiążącego wyjaśnienia” statusu obrazu.

Do tego czasu Grisebach powiedział, że wstrzyma sprzedaż.

Polskie ministerstwo poinformowało Associated Press, że Muzeum Narodowe kupiło obraz w lipcu 1982 roku na aukcji zorganizowanej przez krakowski oddział polskich marszandów DESA, ale został skradziony w czerwcu 1984 roku. W tym samym roku został sprzedany przez londyński dom aukcyjny i sprowadzony do Stanów Zjednoczonych, według ministerstwa, które twierdzi, że obraz został wpisany na międzynarodową listę jako skradziony. Dzieło powróciło do Europy w 1988 roku i zostało sprzedane na aukcji w Monachium w Niemczech.

Kandinsky, urodzony w Moskwie w 1866 roku, był rosyjskim pionierem sztuki abstrakcyjnej. 1896-1914 mieszkał i studiował w Monachium i wrócił do Niemiec 1922-1933. Zmarł we Francji w 1944 roku.

Prawa autorskie 2022 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przepisywany ani redystrybuowany bez pozwolenia.

READ  Zniszczone rosyjskie czołgi są wystawione w Warszawie, a Polska oklaskiwa odwagę Ukrainy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *