Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska otrzyma częściowy zwrot kosztów wentylatorów, które nie zostały dostarczone – informuje Ministerstwo Zdrowia

Published

on

WARSZAWA (Reuters) – Polska otrzymała 24,6 mln zł (6,45 mln dol.) Na wentylatory, których nie otrzymała na początku pandemii – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Kiedy koronawirus rozprzestrzenił się w Europie w kwietniu 2020 r., A szpitale pilnie szukały wentylatorów, polski rząd skontaktował się z mało znaną firmą E&K należącą do Andrzeja Izdebskiego, zidentyfikowaną jako handlarz bronią.

Ministerstwo Zdrowia podpisało kontrakt na 44,4 mln euro na 1241 respiratorów i przekazało firmie Izdebskiego około 35 mln euro – prawie 80% całości.

Izdebski, który dostarczył 200 maszyn o wartości około 9 mln euro, po rozwiązaniu umowy zwrócił 14 mln euro zaliczki. W listopadzie sąd nakazał E&K zwrot około 16 milionów euro na pokrycie pozostałej kwoty i grzywny.

„W środę do Ministerstwa Zdrowia wpłynęło 24,6 mln zł… To mniej więcej połowa kwoty, jaką musi zapłacić wykonawca” – czytamy w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną. Komornik zabezpieczył 418 wentylatorów w magazynie na warszawskim lotnisku.

„Sprzęt ustawia komornik i dopiero wtedy zapadają dalsze decyzje”.

Ministerstwo nie skomentowało pozostałych ok. 20 mln zł, które sąd nakazał zwrot E&K.

Izdebski powiedział Reuterowi, że nie wiedział o żadnych przelewach od komornika, który nie był od razu dostępny do komentowania.

(1 $ = 3,8123 zł)

(1 $ = 0,8364 euro)

(Raportowanie przez Annę Koper; Edytowanie przez Mike’a Harrisona)

READ  Liga narodów. Niemcy - Hiszpania. Gol w doliczonym czasie, trafienie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *