Connect with us

Świat

Najwyższy Sąd Najwyższy orzekł, że jego konstytucja przebija prawo UE

Published

on

Po latach sporu między Brukselą a Warszawą Europejski Trybunał Sprawiedliwości nakazał Polsce w lipcu demontaż nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów.

Prezes PiS zasugerował w sierpniu, że Polska może przynajmniej częściowo zastosować się do nakazu, ale od tego czasu się wycofała, pozostawiając rządowi kontynuowanie sprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym w oparciu o argumenty, że polska Konstytucja, a nie UE – Sądy musi być ostatecznym arbitrem prawnym.

„W hierarchii źródeł prawnych Traktat o Unii Europejskiej podlega Konstytucji” – powiedział przed Trybunałem Bartłomiej Sochański, sędzia Trybunału Konstytucyjnego i podsumował wyrok.

Rząd powiedział, że nie ma zamiaru opuszczać unii, która dostarczyła miliardy dolarów i która według sondaży ma przytłaczające poparcie społeczne.

„Polski rząd chce mieć ciastko i je zjeść” – mówi Anna Wójcik, badaczka z Polskiej Akademii Nauk, specjalizująca się w praworządności. „Chcą pozostać w Unii Europejskiej, bo 90 proc. Polaków jest za tym, ale jednocześnie chcą uwolnić się spod europejskiej jurysdykcji”.

Komisja Europejska wielokrotnie powtarzała, że ​​nie zaakceptuje tego, ale unika oświadczeń, które podałyby w wątpliwość przyszłe członkostwo Polski w bloku, który wciąż wychodzi z szoku brexitowego.

Kontrowersyjny system dyscyplinarny dla sędziów, zdaniem pani Wójcik, „dotyka fundamentalnej kwestii prawa do skutecznej ochrony sądowej” oraz zagraża „europejskiemu porządkowi prawnemu”.

READ  Rosja twierdzi, że w Mariupolu poddano się ponad tysiąc ukraińskich marines
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *