Connect with us

Świat

Napięcia w Chinach: Tajwan nie dąży do konfrontacji wojskowej, ale będzie bronił swojej wolności, mówi prezydent

Published

on

Tajwan, do którego Chiny twierdzą, że jest jego własnym terytorium, zgłosił blisko 150 samolotów do chińskich sił powietrznych poleciał do swojej strefy obrony przeciwlotniczej na okres czterech dni, począwszy od 1 października, chociaż misje te już się zakończyły.

Tajwan od ponad roku narzeka na to, co uważa za „wojnę w szarej strefie”, której celem jest osłabienie sił zbrojnych Tajwanu i przetestowanie ich reakcji.

„Tajwan nie szuka konfrontacji wojskowej” – powiedział Tsai na forum bezpieczeństwa w Tajpej. „Ma nadzieję na pokojowe, stabilne, przewidywalne i wzajemnie korzystne współistnienie ze swoimi sąsiadami. Ale Tajwan zrobi wszystko, co w jego mocy, aby bronić swojej wolności i demokratycznego stylu życia”.

Chiny twierdzą, że działają w celu ochrony swojego bezpieczeństwa i suwerenności, i obwinia ich Stany Zjednoczone – główny międzynarodowy finansista i dostawca broni na Tajwanie – za ostatnie napięcia.

Tsai powiedział, że Tajwan będzie współpracować z innymi krajami regionu, aby zapewnić stabilność.

„Tajwan jest zdeterminowany, aby współpracować z podmiotami regionalnymi, aby zapobiec konfliktom zbrojnym we wschodnich Chinach, Morzu Południowochińskim i Cieśninie Tajwańskiej” – dodała.

Tajwan szuka wsparcia w innych demokracjach, gdy impas z Chinami się pogarsza, aw tym tygodniu, pomimo osobistej wizyty, wita czterech francuskich senatorów i byłego premiera Australii Tony’ego Abbotta.

READ  Szwecja: Zamieszki w Malmö po spaleniu Koranu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *