Connect with us

Świat

Wojska amerykańskie stacjonują na Tajwanie od co najmniej roku

Published

on

Wojska amerykańskie stacjonują na Tajwanie od co najmniej roku

WASZYNGTON – amerykańska jednostka sił specjalnych i kontyngent piechoty morskiej potajemnie działają na Tajwanie w celu szkolenia personelu wojskowego, poinformowali urzędnicy amerykańscy w ramach wysiłków na rzecz wzmocnienia obrony wyspy o potencjalnej chińskiej agresji Znajomości.

Jak powiedzieli urzędnicy, około dwudziestu członków amerykańskich sił specjalnych i sił wsparcia szkoli małe jednostki tajwańskich sił lądowych. US Marines współpracują z lokalnymi siłami morskimi, aby szkolić małe łodzie. Siły amerykańskie są na Tajwanie od co najmniej roku, powiedzieli urzędnicy.

Wykorzystywanie amerykańskich operacji specjalnych jest oznaką zaniepokojenia w Pentagonie zdolnościami taktycznymi Tajwanu, biorąc pod uwagę lata rozbudowy militarnej Pekinu i niedawne groźne ruchy przeciwko wyspie.

Urzędnicy z Tajwanu i USA wyrazili w zeszłym tygodniu obawy dotyczące blisko 150 lotów chińskich samolotów wojskowych w pobliżu Tajwanu. Chińskie samoloty obejmowały myśliwce odrzutowe J-16, bombowce strategiczne H-6 i samoloty rozpoznawcze okrętów podwodnych Y-8 i według tajwańskiego rządu ustanowiły rekord takich operacji.

Chińskie loty, które nie wlatują do przestrzeni powietrznej, którą Tajwan definiuje jako swoją przestrzeń powietrzną, przywodzą na myśl pogląd Partii Komunistycznej na Tajwan jako część Chin. Pekin obiecał, że w razie potrzeby przejmie wyspę siłą. Wyżsi urzędnicy wojskowi USA zeznali na początku tego roku, że Pekin prawdopodobnie spróbuje użyć siły jego projekty na Tajwanie w ciągu najbliższych sześciu lat. Inni urzędnicy twierdzą, że harmonogram Chin może być wcześniejszy.

Minister obrony Tajwanu Chiu Kuo-cheng ostrzegł w środę, że Chiny mogą przeprowadzić atak na Tajwan na pełną skalę przy minimalnych stratach do 2025 roku.

Tajwan i Chiny od ponad siedmiu dekad współistnieją w niestabilnej sytuacji i rosną obawy, że Chiny mogą podjąć działania przeciwko Tajwanowi w celu wymuszenia zjednoczenia. Gerald F. Seib z WSJ wyjaśnia niektóre powody do niepokoju. Ilustracja fotograficzna: Laura Kammermann

Urzędnicy Białego Domu i Pentagonu odmówili komentarza na temat użycia sił amerykańskich. Nie było natychmiastowej odpowiedzi na prośby o komentarz z Taipei. Według amerykańskich urzędników rozmieszczenie odbywa się w systemie rotacyjnym, co oznacza, że ​​członkowie jednostek amerykańskich pełnią służbę według zmiennego harmonogramu.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało USA do przestrzegania poprzednich porozumień i zaprzestania udzielania pomocy wojskowej Tajwanowi. „Chiny podejmą wszelkie niezbędne kroki w celu ochrony swojej suwerenności i integralności terytorialnej” – powiedział.

Doniesienia azjatyckich mediów z zeszłego roku sugerujące możliwą operację marynarki wojennej USA na Tajwanie nigdy nie zostały potwierdzone przez władze USA. Nie zgłoszono jeszcze obecności amerykańskich sił specjalnych.

Siły Specjalne i Kontyngent Piechoty Morskiej to niewielka, ale symboliczna próba USA zbudowania zaufania Taipei do budowania obrony przed potencjalną chińską agresją. Obecni i byli urzędnicy rządowi USA i eksperci wojskowi uważają, że pogłębienie więzi między jednostkami wojskowymi USA i Tajwanu jest lepsze niż tylko sprzedaż tajwańskiego sprzętu wojskowego.

Stany Zjednoczone sprzedały Tajwanowi miliardy dolarów w sprzęcie wojskowym w ostatnich latach, ale obecni i byli urzędnicy uważają, że Tajwan musi więcej i mądrzej inwestować w swoją obronę.

„Tajwan poważnie zaniedbał obronę narodową przez pierwsze około 15 lat tego stulecia, kupując za dużo drogiego sprzętu, który jest niszczony w pierwszych godzinach konfliktu, a za mało tańszych, ale zabójczych systemów – rakiet przeciwokrętowych, inteligentnych Miny morskie oraz dobrze wyszkolone siły rezerwowe i pomocnicze mogą poważnie skomplikować plany wojenne Pekinu ”- powiedział Matt Pottinger, wybitny naukowiec wizytujący w konserwatywnym Instytucie Hoovera na Uniwersytecie Stanforda, który był zastępcą doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Trumpa.

Chińskie samoloty wojskowe, które latały w pobliżu Tajwanu, obejmują bombowce H-6 takie jak ten, poinformowały władze Taipei.


Zdjęcie:

Ministerstwo Obrony Tajwanu / Shutterstock

Pan Pottinger powiedział, że ogólne wydatki wojskowe Tajwanu są podobne do tych w Singapurze, który ma jedną czwartą ludności Tajwanu i „którego Chiny nie mają na karku”. Pan Pottinger powiedział, że nie wiedział o żadnych oddziałach amerykańskich rozmieszczonych na Tajwanie.

W maju Christopher Maier, który później został asystentem sekretarza obrony ds. operacji specjalnych, podczas przesłuchania potwierdzającego powiedział Komisji Sił Zbrojnych Senatu, że USA powinny pilnie rozważyć rozmieszczenie takich oddziałów, aby pomóc Tajwanowi we wzmocnieniu jego zdolności. Pan Maier, który pracował w Pentagonie pod administracją Trumpa, nie powiedział, że siły specjalne już tam działają.

Maier powiedział senatorom w maju, że amerykańskie siły specjalne mogą pokazać żołnierzom na Tajwanie, jak bronić się przed desantem desantowym lub przeszkolić dziesiątki innych operacji potrzebnych do obrony wyspy.

„Myślę, że jest to coś, co powinniśmy mocno znieść, gdy myślimy o rywalizacji między różnymi umiejętnościami, które możemy zastosować” – powiedział wtedy, odnosząc się do sił specjalnych.

Chociaż niektóre aspekty operacji USA można sklasyfikować, są one również postrzegane jako wrażliwe politycznie, biorąc pod uwagę napięte stosunki amerykańsko-chińskie, powiedzieli amerykańscy urzędnicy.

Stosunki między USA a Chinami są napięte z powodu handlu, pandemii Covid-19, praw człowieka i bezpieczeństwa regionalnego, w tym na Morzu Południowochińskim. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan spotkał się w środę w Zurychu z czołowym chińskim dyplomatą Yang Jiechi.

Chiny prawdopodobnie uznają obecność sił USA za pogwałcenie zobowiązań Waszyngtonu wynikających z poprzednich porozumień. W 1979 roku, nawiązując formalne stosunki między USA a Chinami, Waszyngton zgodził się zerwać formalne stosunki z Tajwanem, wypowiedzieć umowę o obronie i wycofać swoje wojska z wyspy. Stany Zjednoczone powiedziały później, że zmniejszą sprzedaż broni na Tajwan.

Odnosząc się do Ustawy o stosunkach z Tajwanem, przyjętej przez Kongres w 1979 r., rzecznik Pentagonu powiedział, że ustawa zawiera ocenę potrzeb obronnych Tajwanu i zagrożeń stwarzanych przez Chińską Republikę Ludową.

„Chciałbym zauważyć, że ChRL zintensyfikowała wysiłki mające na celu zastraszenie i wywieranie presji na Tajwan, w tym zwiększenie aktywności wojskowej w pobliżu Tajwanu, co naszym zdaniem destabilizuje i zwiększa ryzyko błędnej oceny” – powiedział w oświadczeniu rzecznik John Supple.

Administracja Trumpa poluzowała restrykcyjne zasady Kontakty z Tajwanem przez urzędników amerykańskich, co zostało następnie oklaskiwane przez urzędników tajwańskich. Ograniczenia ograniczyły wymianę między Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem, aby uniknąć prowokowania Chin.

Rząd Bidena kontynuował niektóre kroki podjęte przez swojego poprzednika, Wysyłanie delegacji USA Kwiecień do Tajpej.

Przed odejściem ze stanowiska administracja Trumpa oczyściła amerykańskie ramy strategiczne dla regionu Indo-Pacyfiku, dziesięciostronicowy dokument, który szeroko nakreślił cele dla regionu.

W części poświęconej Tajwanowi powiedziano, że Chiny „podejmą coraz bardziej zdecydowane kroki w celu wymuszenia zjednoczenia z Tajwanem”, zalecając USA „umożliwienie Tajwanowi opracowania skutecznej asymetrycznej strategii obronnej i zdolności, które pomogą jego bezpieczeństwu, wolności od przymusu, odporności i zdolności do gwarantowania ”. Angażuj Chiny na własnych warunkach”.

Strategia wzywa również do „wiarygodnej walki” amerykańskiej obecności wojskowej, aby zapobiec chińskiej dominacji na obszarze obejmującym Tajwan.

Dokument nie został zastąpiony nową strategią zarządzania Biden, ani nie został technicznie wdrożony. Urzędnicy rządowi Biden przyznali, że istnieją obszary ciągłości w polityce wobec Chin między dwoma rządami.

Napisz do Gordon Lubold w [email protected]

Copyright © 2021 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  10-letnia Amerie Jo Garza zostaje zidentyfikowana przez ojca jako ofiara strzelaniny w Uvalde
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *