Connect with us

Świat

Podczas międzynarodowego spotkania morskiego chiński generał zajmuje twarde stanowisko w sprawie Tajwanu i innych sporów

Published

on

Podczas międzynarodowego spotkania morskiego chiński generał zajmuje twarde stanowisko w sprawie Tajwanu i innych sporów

QINGDAO, Chiny (AP) – Zajmując twarde stanowisko w sprawie regionalnych sporów terytorialnych, jeden z czołowych chińskich przywódców wojskowych powiedział w poniedziałek międzynarodowemu zgromadzeniu marynarki wojennej w północno-wschodnich Chinach, że kraj zemści się siłą, jeśli tak się stanie jego interesy były zagrożone.

W Qingdao, gdzie stacjonują północne siły morskie Chin, rozpoczęło się 19. odbywające się co dwa lata spotkanie Sympozjum Marynarki Wojennej Zachodniego Pacyfiku, które stanowiło żywe tło dla masowej ekspansji militarnej Chin w ciągu ostatnich dwóch dekad, podczas której kraj zbudował trzy lotniskowce lub zmodernizował .

W dwudniowych rozmowach uczestniczyli przedstawiciele partnerów i konkurentów, w tym Australii, Kambodży, Chile, Francji, Indii i USA, a rozmowy toczyły się w kontekście podwyższonych napięć Asertywne podejście Chin w Cieśninie Tajwańskiej oraz na Morzu Wschodnim i Południowochińskim, a chińska marynarka wojenna rozrosła się do największej floty świata pod względem liczby kadłubów.

Zhang Youxia, wiceprzewodniczący Centralnej Komisji Wojskowej rządzącej Partii Komunistycznej, która kontroluje siły zbrojne, mówił o „wspólnym rozwoju” i powiedział: „Oddzielenie, tarcia i konfrontacja jedynie podzielą świat na odizolowane wyspy, które strzegą się nawzajem podejrzenie.

Następnie odniósł się do roszczeń terytorialnych Chin, które nie zostały uznane na mocy prawa międzynarodowego i zostały częściowo odrzucone. Pekin zignorował orzeczenia, które nie były dla niego korzystne, szczególnie w Stanach Zjednoczonych morze Południowochińskiew przypadku gdy spiera się z pięcioma innymi stronami o wyspy, drogi wodne i zasoby podwodne.

Japonia w dalszym ciągu broni swojej kontroli nad łańcuchem niezamieszkanych wysp Senkaku, zwanym przez Chiny Diaoyu, na Morzu Wschodniochińskim przed najazdami chińskiej straży przybrzeżnej.

Tajwan wzmocnił w zeszłym tygodniu swoją pozycję na spornym Morzu Południowochińskim, ustanawiając łączność satelitarną między główną wyspą a garnizonem na wyspie Taiping, znanej również jako Itu Aba, będącej największym obszarem w gorąco spornym łańcuchu wysp Spratly. Chiny utworzyły w regionie siedem sztucznych wysp, wylewając piasek i cement na rafy koralowe i wyposażając je w lotniska i inną infrastrukturę wojskową.

READ  IDF ostrzeliwuje Liban po wystrzeleniu dwóch rakiet na północny Izrael

Zhang powiedział, że suwerenność terytorialna Chin „nie może zostać naruszona i nie można kwestionować ich podstawowych interesów”. Nie prowokujemy kłopotów, ale nigdy nie cofniemy się przed prowokacją. Chińska armia będzie zdecydowanie bronić zjednoczenia i interesów ojczyzny”.

Zhang mówił w przeszłości o determinacji Pekinu, by w razie potrzeby przejąć siłą kontrolę nad samorządną wyspiarską republiką Tajwan, którą rości sobie za swoje własne terytorium. Dzięki kluczowej gospodarce opartej na zaawansowanych technologiach, Tajwan rozbudował swoją obronę samodzielnie i przy pomocy USA, gdzie Kongres w ten weekend zatwierdzony Pomoc wojskowa o wartości 8 miliardów dolarów dla Tajwanu i Indo-Pacyfiku.

Tajwan buduje także własne okręty podwodne i samoloty szkolne oraz oczekuje na dostawę ulepszonych wersji myśliwców F-16, czołgów podstawowych i innego sprzętu ze Stanów Zjednoczonych

Zhang wydawał się opowiadać się za jednostronnym podejściem Chin do stosunków zagranicznych i konfliktów zbrojnych, za czym opowiadał się Xi Jinping, najwyższy dowódca wojskowy, przywódca Partii Komunistycznej i dożywotnia głowa państwa, który wyeliminował wszelkie rozbieżne poglądy.

Chiny „nadal angażują się w rozwiązywanie sporów morskich z krajami bezpośrednio dotkniętymi konfliktem w drodze przyjaznych konsultacji, ale nie pozwolimy, aby nasza dobra wola została nadużywana” – powiedział Zhang. „Szczególnie w odniesieniu do samorządnej wyspiarskiej republiki Tajwanu, nad którą Pekin grozi użyciem siły, aby przejąć ją pod kontrolę. Podejmiemy uzasadnione działania w celu obrony naszych praw zgodnie z prawem.”

Komentarze Zhanga są następstwem poważnych wstrząsów w chińskiej armii, które miały miejsce w ostatnich miesiącach, które doprowadziły do ​​wciąż niewyjaśnionego zniknięcia byłego ministra obrony Li Shangfu i kilku czołowych oficerów Korpusu Rakietowego.

Jak podała oficjalna agencja informacyjna Interfax, rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w poniedziałek, że niedawno mianowany szef rosyjskiej marynarki wojennej admirał Aleksander Moisejew również wygłosił przemówienie podczas spotkania.

READ  Wagner tworzy nowy oddział do patrolowania pijanych, „brudnych” rosyjskich żołnierzy

Według niego Moisejew spotkał się w niedzielę w Qingdao z admirałem Hu Zhongmingiem, dowódcą Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, i zgodzili się oni na dalszą współpracę w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych.

„Strony podkreśliły znaczenie dalszego rozwijania współpracy między flotami obu krajów dla zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności na oceanach świata” – stwierdził Interfax.

Chiny odmówiły krytyki inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę i przeprowadziły kilka rund ćwiczeń z rosyjską marynarką wojenną i innymi rodzajami sił zbrojnych w ramach uzgodnienia ich stanowisk wojskowych i politycznych w celu utworzenia wspólnego frontu przeciwko dominującym USA. -kierowany frontem w celu utworzenia zachodniego porządku liberalnego.

Ukraina się rozwinęła śmiercionośne drony morskie który uderzył w rosyjskie okręty wojenne na Morzu Czarnym. Te udane ataki zawstydziły Kreml.

___

Bodeen doniósł z Tajpej na Tajwanie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *