Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Podczas wizyty w Polsce Brytyjczyk Sunak ogłasza pomoc dla Ukrainy

Published

on

Podczas wizyty w Polsce Brytyjczyk Sunak ogłasza pomoc dla Ukrainy

Brytyjski przywódca Rishi Sunak udaje się we wtorek do Warszawy na rozmowy z polskim premierem Donaldem Tuskiem i szefem NATO Jensem Stoltenbergiem na temat Ukrainy i szerzej rozumianego bezpieczeństwa europejskiego.

Podczas pobytu w stolicy Polski brytyjski premier ogłosi dodatkowe fundusze wojskowe dla Kijowa w wysokości 500 milionów funtów (617 milionów dolarów) na ponad dwuletnią walkę z rosyjską inwazją na pełną skalę, podało w oświadczeniu jego biuro na Downing Street.

„Obrona Ukrainy przed brutalnymi ambicjami Rosji ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i całej Europy. Jeśli Putinowi uda się odnieść sukces w tej agresywnej wojnie, nie zatrzyma się na polskiej granicy” – powiedział Sunak przed podróżą.

Jego wizyta w Europie Wschodniej ma miejsce w momencie, gdy Kijów błaga swoich sojuszników o zwiększenie dostaw amunicji i obrony powietrznej pilnie potrzebnych do odstraszenia rosyjskich ataków.

Dzieje się tak nawet wtedy, gdy kraje zachodnie znajdują się pod presją zwiększenia wydatków na obronność w obliczu rosyjskich zagrożeń.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

Ukraina od miesięcy zmaga się z rosnącym niedoborem amunicji, podczas gdy Europa ma trudności z zapewnieniem broni, gdy siły ukraińskie są wypychane z linii frontu.

W ubiegły weekend amerykańscy prawodawcy złagodzili presję, udostępniając pakiet pomocy wojskowej o wartości 61 miliardów dolarów dla Kijowa po sześciu miesiącach sporów politycznych.

Ministrowie obrony i spraw zagranicznych UE upierają się jednak, że Europa nadal musi przyspieszyć dostawy broni na Ukrainę.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

W ostatnich dniach Niemcy odpowiedziały na wezwanie Kijowa, ogłaszając, że wyślą na Ukrainę dodatkowy system obrony powietrznej Patriot.

Stoltenberg powiedział w zeszłym tygodniu, że spodziewa się, że „wkrótce” więcej krajów NATO ogłosi informacje na temat nowych systemów obrony powietrznej dla Kijowa.

READ  Poland's Fest Festival przyciąga 50 000 na trzecią edycję

Podczas swojej podróży Sunak ogłosi „największy w historii pojedynczy pakiet wyposażenia Wielkiej Brytanii” na potrzeby działań wojennych Ukrainy.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

Będzie zawierać ponad 1600 rakiet szturmowych i przeciwlotniczych, a także dodatkowe precyzyjnie naprowadzane rakiety Storm Shadow dalekiego zasięgu.

Przekaże także ponad 400 pojazdów, w tym opancerzonych, oraz prawie cztery miliony sztuk amunicji do broni strzeleckiej.

Ukraina specjalnie poprosiła o siedem bardziej zaawansowanych systemów Patriot zdolnych zestrzelić rosyjskie rakiety hipersoniczne, ale pragnie uzyskać wszelką możliwą pomoc.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

Sześć krajów w UE – Niemcy, Grecja, Holandia, Polska, Rumunia i Hiszpania – posiada systemy zaprojektowane w USA.

Następnie Sunak uda się do Niemiec, gdzie w środę spotka się w Berlinie z kanclerzem Olafem Scholzem.

Niemiecki rząd przewodził dążeniom do wzmocnienia obrony powietrznej NATO w Europie w obliczu bezlitosnych ataków rakietowych Rosji na Ukrainę.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

Berlin wezwał swoich sojuszników do wspólnego zakupu systemów odstraszania, a Wielka Brytania znalazła się wśród około 20 krajów, które przystąpiły do ​​wspólnego niemieckiego projektu obrony powietrznej – Europejskiej Inicjatywy Tarcza Niebo.

Projekt zakładałby wspólne zakupy systemów krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu, w tym niemieckiego Iris-T, amerykańskiego systemu Patriot i amerykańsko-izraelskiego Arrow 3.

Francja dotychczas odmawiała przyłączenia się do paktu, zamiast tego tamtejsi urzędnicy opowiadali się za systemem obrony powietrznej wyposażonym w europejski sprzęt.

Tusk ogłosił w zeszłym tygodniu, że Polska, której przestrzeń powietrzna została naruszona przez rosyjskie rakiety, zamierza przystąpić.

Szefowa UE Ursula von der Leyen wezwała niedawno przywódców UE do zwiększenia wydatków na obronę.

Bruksela przedstawiła strategię o wartości 1,5 miliarda euro mającą na celu zwiększenie produkcji obronnej, ale urzędnicy twierdzą, że to zdecydowanie za mało.

READ  Polscy parlamentarzyści popierają utworzenie kontrowersyjnego panelu „Wpływ Rosji”.

Sunak znajduje się pod presją, aby zwiększyć wydatki na obronę w Wielkiej Brytanii, która opuściła UE na początku 2020 r., do trzech procent PKB ze względu na wybory powszechne, które mają się odbyć pod koniec tego roku.

pdh/phz/rlp

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *