Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Największe niebezpieczeństwo wojny w Europie od 30 lat, ostrzega polski minister spraw zagranicznych

Published

on

Europa jest bliżej wojny niż przez trzy dekady – powiedział minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau.

Ostrzeżenie Raua pojawiło się w czwartek, gdy rozmowy dyplomatyczne między Rosją a Zachodem w sprawie napięć na Ukrainie nie poszły naprzód.

Uważa się, że Rosja ma 100 000 żołnierzy stacjonujących na jej granicy z Ukrainą, co budzi obawy o możliwość inwazji osiem lat po aneksji Krymu przez Moskwę.

W przemówieniu do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), której Polska jest obecnym przewodniczącym, pan Rau nie wymienił Rosji z imienia i nazwiska. Wskazał jednak na napięcia w Armenii, Gruzji, Mołdawii i na Ukrainie, z których wszystkie starły się w niedalekiej przeszłości z Moskwą.

„Wydaje się, że ryzyko wojny na obszarze OBWE jest obecnie większe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat” – powiedział polski minister.

„Od kilku tygodni mamy do czynienia z perspektywą poważnej eskalacji militarnej w Europie Wschodniej” – dodał.

Minister spraw zagranicznych wyraził nadzieję na „pokojowe rozwiązanie” na Ukrainie i wezwał inne kraje do poszanowania ich „międzynarodowo uznanych granic”.

Jego komentarze były zgodne z wypowiedziami sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, który powiedział w środę, że istnieje „realne ryzyko nowego konfliktu zbrojnego w Europie”. Dodał, że sojusz wojskowy zrobi wszystko, „aby zapobiec takiemu scenariuszowi”.

Słowa przywódcy NATO były następstwem rozmów między jego organizacją a Rosją w Brukseli w środę, pierwszych od ponad dwóch lat, które odbyły się między nimi. Przedstawiciele Moskwy spotkali się również z dyplomatami amerykańskimi w Genewie na początku tego tygodnia.

W czwartek Kreml nazwał obie serie rozmów „nieudanymi”, dodając, że zasadnicze różnice pozostały.

Prezydent Rosji Władimir Putin chce, aby NATO zakończyło swoją obecność w krajach sąsiadujących z jego krajem, w tym na Ukrainie. Zażądał również, aby zachodni sojusz nie przyjmował nowych członków.

READ  Manchester City chce Messiego i po trzech latach przekaże go innemu klubowi. Za Pika Nona mogę zapłacić 100-150 mln euro

Po środowym spotkaniu w Brukseli zastępca sekretarza stanu USA Wendy Sherman powtórzyła, że ​​niektóre z żądań Rosji są „po prostu nie do rozpoczęcia”.

„Nie zatrzaśniemy drzwi przed polityką otwartych drzwi NATO” – powiedziała. „Nie zgodzimy się, że NATO nie może dalej się rozwijać”.

Agencje przyczyniły się do powstania tego raportu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.