Connect with us

Świat

Benjamin Netanjahu w procesie o korupcję „blisko zarzutu” | Benjamin Netanjahu

Published

on

Były premier Izraela Benjamin Netanjahu Podobno jest bliski osiągnięcia porozumienia w swoim procesie o korupcję, co może oznaczać niespodziewanie szybki koniec jego burzliwej kariery politycznej i ponownie wywrócić izraelską politykę do góry nogami.

izraelski Media zdominowała niedzielna wiadomość, że Netanjahu jest od tego czasu liderem partii Likud i liderem opozycji odsunięty od 12-letniej kadencji w rządzie w zeszłym rokuProwadził zaawansowane rozmowy z prokuraturą.

W zgłoszonym porozumieniu Netanjahu przyzna się do dwóch przypadków naruszenia zaufania, co skutkuje wyrokiem w zawieszeniu i wielomiesięcznym karą pozbawienia wolności zamienioną na prace społeczne.

Największą pozostającą kwestią sporną wydaje się być naleganie prokuratora generalnego Avichaia Mandelblita na oskarżenie o moralną deprawację – oficjalne oświadczenie Netanjahu chce uniknąć, ponieważ mogłoby to uniemożliwić mu życie polityczne na siedem lat.

Były premier jest przed sądem oskarżony o handel preferencyjnym traktowaniem dużej izraelskiej firmy telekomunikacyjnej w zamian za pozytywne artykuły na jego portalu informacyjnym Walla. Jest również oskarżonym w drugiej sprawie, zarzucającej uzyskanie taniego ubezpieczenia, a trzecią, zarzucającą otrzymywanie prezentów o wartości setek tysięcy dolarów od bogatych przyjaciół.

72-latek odrzucił wezwania do rezygnacji po tym, jak został oskarżony w 2019 r., i wykorzystał podium jako premier, by wielokrotnie uderzać w organy ścigania, media i sądy za przeprowadzenie przeciwko niemu „polowania na czarownice”.

Jego proces oficjalnie rozpoczął się w 2020 r., gdy kraj pogrążył się w dwuletnim kryzysie politycznym, w wyniku którego odbyły się cztery wybory, a wyborcy znaleźli się w martwym punkcie z powodu przywództwa i impeachmentu Netanjahu.

Oczekiwano, że sprawa przeciwko niemu będzie się przeciągać przez lata – ale ponieważ kadencja Mandelblita jako prokuratora generalnego miała się zakończyć jeszcze w tym miesiącu, a jego następca prawdopodobnie nie będzie traktował priorytetowo spraw Netanjahu, zespół prawny byłego premiera wydaje się zamknął okno na apele. umowa o zawarcie umowy.

READ  Koronawirus, USA. Rekordowa liczba testów w stanie Nowy Jork

Emerytowany prezes Sądu Najwyższego Aharon Barak, wieloletni sojusznik Netanjahu, podobno działał jako łącznik między byłym premierem a prokuratorami. Przemawiając do serwisu informacyjnego Ynet, powiedział o swojej roli w negocjacjach: „Moim zdaniem jest to wyjątkowy akt oskarżenia i proces, który powoduje rozłam w kraju. W próbie uzdrowienia tej rozłamu, preferowaną opcją jest błaganie. To stanowisko jest pozytywne i kluczowe dla Państwa Izrael”.

Apel o wyłączenie Netanjahu z polityki na kilka lat skutecznie zakończyłby jego karierę.

Zainicjowałoby to także konkurs przywództwa o Likud, którego konsekwencje mogłyby odbić się echem w nieprzewidywalny sposób. Likud może pogrążyć się w wewnętrznej wojnie z powodu wyboru nowego przywódcy i utrudnić jego próby destabilizacji rządu koalicyjnego zaprzysiężonego w czerwcu zeszłego roku.

Jeśli jednak partii uda się osiągnąć kompleksowe porozumienie w sprawie nowego lidera, prawicowe elementy koalicji rządzącej mogą rozważyć rezygnację z dotychczasowego układu na rzecz bardziej spójnego politycznie rządu z nowym liderem Likudu.

Dziennik Yedioth Ahronoth zacytował w niedzielę źródło z Likudu, które powiedziało, że Netanjahu, który utrzymywał rozmowy w sprawie umowy w tajemnicy przed swoją partią, „wrzucił niższy bieg” w ostatnich miesiącach.

Powiedział, że były premier był „mniej skupiony, mniej skoncentrowany, rzadko uczęszczał na sesje plenarne Knesetu, odwołał spotkania frakcji. Jedyne, co robił, to atakować starszych członków partii i publikować dziecinne filmy na TikTok. Nie możesz tak przewodzić opozycji”.

Oprócz porozumienia w sprawie jego zarzutów o korupcję Netanjahu rozważa również jedno Kompromis w procesie o zniesławienie przeciwko jego poprzednikowi jako premier Ehud Olmert.

Przywódca Likudu zażądał 837 000 szekli (197 000 funtów) odszkodowania od Olmerta w związku z twierdzeniami, jakie wygłosił w wywiadach, że Netanjahu, jego żona Sara i najstarszy syn Yair – również prawicowi ludzie – są psychicznie chorzy.

Sędzia Amit Yariv zasugerował na przesłuchaniu w zeszłym tygodniu, że Olmert stwierdził, że jego komentarze są raczej opinią niż faktem – kompromisem, który rzecznik rodziny Netanjahu uznał za akceptowalny, chociaż nie było żadnych bezpośrednich wskazówek, że Olmert go zaakceptuje.

READ  Rząd Bidena nadal nie poinformował najwyższych senatorów o strajku w Syrii

Obok Netanjahu Olmert jest jedynym izraelskim premierem, który jest sądzony pod zarzutem korupcji. Został uznany za winnego w 2015 roku i odsiadywał dwie trzecie z 27-miesięcznego wyroku za oszustwo.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.