Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Znany polski poeta Adam Zagajewski umiera w wieku 75 lat

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Adam Zagajewski, słynny polski poeta, którego melancholijne refleksje na temat erozji świata po zamachach z 11 września w Stanach Zjednoczonych przyniosły niezapomniany moment wstrząsu i straty, zmarł w Krakowie. Miał 75 lat.

Śmierć Zagajewskiego w niedzielę, Światowy Dzień Poezji UNESCO, potwierdziła Krystyna Krynicka, a5-Verlag. Nie podano przyczyny śmierci.

„Próba pochwalenia okaleczonego świata” Zagajewskiego została napisana na długo przed atakami, ale dzięki tym atakom zyskała nowe i historyczne znaczenie. Wiersz został przetłumaczony na język angielski przez Clare Cavanaugh i opublikowany w The New Yorker kilka dni po tragedii z 2001 roku. Było to czułe spojrzenie wstecz na szczęśliwsze chwile i uznanie dla trwających okrucieństw świata.

Widzieliście stylowe jachty i statki;

jeden z nich miał przed sobą długą podróż


podczas gdy na innych czekało słone zapomnienie.

Widzieli, jak uchodźcy nigdzie nie idą

Słyszałeś radośnie śpiewających katów.

Powinieneś chwalić okaleczony świat.

Zagajewski mawiał, że najbardziej interesowało go przeplatanie się „świata historycznego ze światem kosmicznym, który jest statyczny, a raczej porusza się w zupełnie innym rytmie”.

„Te światy walczą, ale też się uzupełniają – i to naprawdę zasługuje na głęboką refleksję” – powiedział w wywiadzie.

Prowadził warsztaty poetyckie na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz twórcze pisanie na Uniwersytecie w Houston. Był także wykładowcą na University of Chicago.

Media w Szwecji podały, że był on wielokrotnie wymieniany wśród nominowanych do literackiej Nagrody Nobla.

Pisarze na całym świecie chwalili Zagajewskiego.

Laureat nagrody Pulitzera, poeta Jorie Graham, napisał na Twitterze: „Drodzy podróżnicy i głos na wieczność. Nie przestaniemy Cię słuchać. Jesteś tu na zawsze. “

Salman Rushdie napisał na Twitterze: „Odpocznij, poeto. Twoja praca będzie żyła. “

READ  Zebrał się Łukasz Fabiański z Polski

W Polsce noblistka Olga Tokarczuk powiedziała, że ​​studenci go uwielbiają, „bo był szczególnie uzdolniony w poezji i umiał o niej mówić”. Powiedziała, że ​​będzie czytał wersety ze „specjalną, ceremonialną intonacją, należną tylko poezji”.

Zagajewski był czołową postacią polskiej nowej fali lub pokolenia ’68, ruchu literackiego późnych lat 60., który wymagał prostego języka, odnoszącego się bezpośrednio do rzeczywistości. Była to odpowiedź na pompatyczną poezję wychwalającą życie w PRL.

Zagajewski i jego kolega poeta Julian Kornhauser napisali książkę, która stała się manifestem ruchu. Córka Kornahusera Agata Kornhauser-Duda jest teraz pierwszą damą w Polsce.

Twórczość Zagajewskiego została zakazana przez polskie władze komunistyczne w 1975 roku po tym, jak podpisał protest 59 intelektualistów przeciwko zmianom ideologicznym w polskiej konstytucji, które obiecywały nierozerwalny sojusz ze Związkiem Radzieckim i wiodącą rolę Partii Komunistycznej. W 1982 r. Wyemigrował do Paryża, w 2002 r. Wrócił do Polski i mieszkał w Krakowie.

Zagajewski urodził się w czerwcu 1945 roku we Lwowie, obecnie Lwowie na Ukrainie. W tym samym roku jego rodzina musiała przenieść się na zachód do centralnej Polski, ponieważ granice zostały przesunięte po II wojnie światowej, a miasto stało się częścią Związku Radzieckiego. W jego pracach można odnaleźć refleksję na temat utraty domu rodzinnego. Studiował psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jego zbiory poezji obejmowały „Niewidzialną rękę”, „Mistycyzm dla początkujących” i „Asymetria”. Jest laureatem wielu nagród literackich, w tym Międzynarodowej Nagrody Literackiej Neustadt w 2004 r., Która jest uważana za prekursora Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, oraz Nagrody Księżnej Asturii w 2017 r., Najlepszej na świecie nagrody humanistycznej w świecie hiszpańskojęzycznym.

Otrzymał szereg polskich odznaczeń państwowych oraz Francuską Legię Honorową w 2016 roku.

___

Hillel Italie przyczynił się do powstania tego raportu z Nowego Jorku.

READ  Francja: Bezlitosny atak w pobliżu kościoła w Nicei. Są ofiary i są ranni
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *