Connect with us

Świat

Działania odwetowe między UE a Chinami mogą zagrozić nowym umowom inwestycyjnym

Published

on

Flagi Unii Europejskiej (po lewej) i Chin.

Nelson Ching | Bloomberg | Getty Images

Pogarszające się napięcia między Unia Europejska a Chiny mogą zagrozić jednemu Umowa inwestycyjna że obie strony niedawno negocjowały.

W poniedziałek UE nałożyła sankcje na czterech chińskich urzędników i jeden obiekt zajmujący się łamaniem praw człowieka w regionie Xinjiang w północno-zachodnich Chinach. Przeprowadzka była częścią skoordynowane działanie przeciwko Pekinowi ze Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, w tym Wielkiej Brytanii i Kanady.

Chiny szybko odwzajemniły przysługę UE, Ogłoszenie własnej czarnej listy 10 osób – w tym ustawodawca europejski – i cztery firmy.

Reakcja Pekinu doprowadziła z kolei do ostrzeżeń ze strony kilku posłów do Parlamentu Europejskiego lub europosłów, że nie ratyfikują grudniowego porozumienia inwestycyjnego między UE a Chinami.

„Zniesienie sankcji wobec posłów jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia rozmów z rządem Chin w sprawie umowy inwestycyjnej”. powiedziała Kathleen van Brempt, europoseł z lewicowej grupy Socjalistów i Demokratów.

S&D, licząca 145 posłów, jest drugim co do wielkości ugrupowaniem politycznym w Parlamencie Europejskim.

Odważyli się również ci, których dotknęły chińskie sankcje.

Reinhard Bütikofer, niemiecki poseł do Parlamentu Europejskiego, powiedział w poście na Twitterze, że ratyfikacja porozumienia UE-Chiny „nie staje się bardziej prawdopodobna” po nałożeniu przez Pekin sankcji za „ukaranie” wolności słowa.

Bütikofer jest ustawodawcą Zielonego / Wolnego Przymierza Europejskiego i przewodniczącym chińskiej delegacji Parlamentu Europejskiego.

Tymczasem słowacka eurodeputowana Miriam Lexmann z centroprawicowej grupy Europejskiej Partii Ludowej stwierdziła na Twitterze, że działania Chin „dadzą jasno do zrozumienia, że ​​nie są zainteresowane byciem partnerem, ale systematycznym rywalem, który podważa wartości i zasady ”.

Parlament Europejski ma głosować nad umową inwestycyjną UE-Chiny na początku 2022 r., Podała S&D. Negocjacje trwały siedem lat, a umowa, jeśli zostanie ratyfikowana, zapewni europejskim inwestorom „bezprecedensowy dostęp” do chińskiego rynku. Powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen W grudniu.

READ  Według Ministerstwa Zdrowia liczba ofiar śmiertelnych w eksplozjach w Gwinei Równikowej wzrasta do 98

Ale nawet przed poniedziałkowym odwetem niektórzy prawodawcy europejscy to zrobili zgłosił trzy główne obawy dotyczące umowyAby wzbudzić wątpliwości co do jego śmierci.

Pekin zwołuje ambasadorów UE

Pekin powiedział w oświadczeniu że jego wiceminister spraw zagranicznych Qin Gang wezwał w poniedziałek wieczorem Nicolasa Chapuisa, ambasadora UE w Chinach, aby zaprotestować przeciwko sankcjom UE.

W oświadczeniu w języku mandaryńskim opublikowanym we wtorek stwierdzono, że sankcje UE wobec Chin opierają się na „kłamstwach i dezinformacji” na temat Xinjiangu, według tłumaczenia CNBC. Ostrzegła również UE przed dalszym pogarszaniem się stosunków między Europą a Chinami.

Grupy praw człowieka, takie jak Amnesty International oraz organizacje międzynarodowe, w tym Organizacja Narodów Zjednoczonych oskarżyli Chiny o przetrzymywanie ponad 1 miliona ujgurskich muzułmanów i innych mniejszości w ośrodkach zatrzymań.

Opublikowane we wspólnym oświadczeniu w poniedziałekSekretarz stanu USA, a także ministrowie spraw zagranicznych Kanady i Wielkiej Brytanii stwierdzili, że „obszerny program represji w Chinach obejmuje surowe ograniczenia wolności religijnej, stosowanie pracy przymusowej, masowe przetrzymywanie w aresztach, przymusową sterylizację i pojednanie , w tym zniszczenie dziedzictwa ujgurskiego ”.

Chiny wielokrotnie zaprzeczały opłatom za pracę przymusową, twierdząc, że są to obozy reedukacyjne, mające na celu wykorzenienie ekstremizmu i nauczenie ludzi nowych umiejętności zawodowych.

– Evelyn Cheng i Silvia Amaro z CNBC przyczynili się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *