Connect with us

Gospodarka

Wzrost cen żywności nie przynosi korzyści lokalnym rolnikom / przedmiotom

Published

on

Podwyżki cen żywności były widoczne już wiosną i prawdopodobnie będą się utrzymywać. Jednak dochody rolników nie wzrosną znacząco przez ceny żywności, poinformowała 12 lipca łotewska telewizja.

Lato jest dojrzałe i rolnicy mogą już prognozować plony oraz zyski lub straty finansowe. W tym roku ceny ziemniaków znacznie wzrosły, ale Juris Strēlnieks, hodowca ziemniaków w gminie Salgale w gminie Jelgava, którego gospodarstwo obejmuje pięćdziesiąt hektarów, mówi, że jest za wcześnie, aby dzwonić. Ponadto wzrosły również ceny paliw, aw konsekwencji wzrosły całkowite koszty produkcji.

„Polska jest obok niej i jest naszym głównym konkurentem. Jeśli w Polsce są żniwa, to nie ma ceny. To wszystko, pracujemy ze stratami, ale jeśli nie ma zbiorów, żyjemy całkiem normalnie ”.

Centrum Promocji Rynku Rolnego odnotowało wzrost cen żywności w drugim kwartale br., ale szefowa Łotewskiego Związku Rolników Agita Hauka ocenia, że ​​nie zapełni to portfeli małych i średnich producentów warzyw. Jednym z powodów jest niska siła nabywcza wielu osób.

„Rolnik ma tę produkcję, której nie można umieścić w magazynie i czekać z zakupem. Rolnik musi polegać na tym, aby produkt był świeży i został natychmiast zutylizowany, więc myślę, że jego dochody nie wzrosną. Zmniejszy swoje dochody dzięki droższym paliwom i gazowi, energii elektrycznej dla producentów domowych ”- wyjaśnił Hauka.

Ceny zbóż zależą od rynku światowego i odbiły się na wiosnę, ale obecnie ustabilizowały się nieco powyżej poziomu z poprzedniego roku.

Edgars Ruža, dyrektor generalny spółdzielni Latraps, powiedział: „Ceny zbóż automatycznie wpływają na ceny mięsa, mleka, jajek i wszystkiego innego, ponieważ zależy to od ziarna, a cena całego kompleksu spożywczego rośnie. Właściwie musimy się spodziewać, że jesienią, kiedy w supermarketach nadejdzie nowy czas na wymianę, producenci żywności powiedzą – przepraszam, pracujemy ze stratami od sześciu miesięcy i teraz podniesiemy ceny.

READ  Santander. Alior. Wejdź. Przerwy bankowe 10 i 11 października 2020 r

Nasi rolnicy tak naprawdę nie odczuli podwyżek cen, ponieważ zboża sprzedaje się jesienią po żniwach, ale niektóre tegoroczne żniwa mogą być bardziej opłacalne dzięki wcześniej zawartym porozumieniom. Należy jednak wziąć pod uwagę również wyższe koszty.

Ruža podkreślił: „Cena zboża rośnie, a inne branże twierdzą, że możemy zabrać więcej rolnikom i podnieść ceny, aby oczywiście wszystko było zbilansowane. Pewne jest, że rolnicy nie powiedzą, że mamy teraz astronomiczną sumę pieniędzy i mogą przerzucać je na prawo i lewo.”

Zbiory zbóż dopiero się rozpoczęły, a jeśli plony są bardzo dobre w regionach takich jak Rosja, USA, Niemcy i Francja, możliwy jest gwałtowny spadek cen zbóż. Nie można jeszcze przewidzieć wielkości zbiorów na Łotwie, ale głównym problemem jest pszenica, która wysycha w takich temperaturach.

Widziałeś błąd?

Wybierz tekst i naciśnij Ctrl + Enter przesłać do redakcji propozycję korekty

Wybierz tekst i naciśnij Zgłoś błąd przesłać do redakcji propozycję korekty

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.