Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Błąd ludzki obwiniony za awarię, pożar w polskiej elektrowni szczytowej

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Polscy urzędnicy ds. energetyki twierdzą, że błąd człowieka był odpowiedzialny za poważną awarię największej w Europie elektrowni na węgiel brunatny, Bełchatów, w zeszłym miesiącu i osobny pożar w tym miejscu zaledwie kilka dni później, według państwowej agencji prasowej PAP.

Polska potrzebowała szybkiego importu energii 17 maja, kiedy 10 z 11 bełchatowskich bloków nagle uległo awarii. a porażka była odczuwalna w całej europejskiej sieci. Straciło około 3,6 gigawatów energii, a działała tylko najnowsza jednostka o mocy 858 megawatów.

Problem został rozwiązany tego dnia, a jednostki stopniowo uruchamiane w kolejnych dniach.

Elektrownia Bełchatów, zasilana przez sąsiednią kopalnię odkrywkową węgla brunatnego, dostarcza ponad 20% energii w Polsce i zaopatruje ok. 11 mln gospodarstw domowych.

Szef polskiej sieci energetycznej PSE Eryk Klossowski powiedział we wtorek specjalnej komisji sejmowej, że awarię spowodował pracownik, który zainstalował automatykę na wyłączniku sieciowym. Doprowadziło to do łańcucha wydarzeń, które automatycznie zamknęły jednostki Bełchatowa, powiedział Klossowski, poinformował PAP komisji.

Tydzień później węgiel zapalił się na taśmociągu idź do supernowoczesnej jednostki o mocy 858 megawatów i zmuś ją do całkowitego zablokowania na wiele dni.

Wioletta Czemiel-Grzybowska, szefowa państwowego koncernu górniczo-energetycznego PGE GiEK, który prowadzi Bełchatów, również w tej sprawie powiedziała komisji sejmowej BREI, że awarię spowodowało szereg błędów pracowników, którzy nie przestrzegali ścisłych zasad bezpieczeństwa. .

Jednostka będzie w pełni operacyjna po 31 października, z niezbędnymi naprawami, a czterech pracowników zostało zwolnionych.

Polska pozyskuje około 65% energii z węgla kamiennego i brunatnego. Kopalnia i elektrownia Bełchatów jest największym pojedynczym zanieczyszczeniem w Europie i jest pod presją zamknięcia, ponieważ Unia Europejska chce osiągnąć ambitne cele klimatyczne. Ostatnia jednostka Bełchatowa ma zostać zamknięta w 2036 r, a kopalnia w 2038 r. według planów PGE GiEK i władz lokalnych.

READ  Pochowano młodą Białorusinkę, która zginęła w ataku w Warszawie

Polska też prowadzi intensywne rozmowy z sąsiednimi Czechami przez inny polski węgiel brunatny i kopalnię w pobliżu granicy państwowej. Praga pozwała Warszawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w związku z rzekomym szkodliwym wpływem kompleksu Turowa na sąsiednie czeskie wsie. Sąd nakazał natychmiastowe zamknięcie kopalni, to, co mówi Polska, nie jest możliwe.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *