Connect with us

Świat

Liczba ofiar śmiertelnych w RPA wzrasta po uwięzieniu Zumy

Published

on

JOHANNESBURG (AP) – Liczba ofiar śmiertelnych w wyniku zamieszek w RPA wzrosła we wtorek do 45, gdy policja i wojsko próbowały powstrzymać zamieszki na biednych obszarach dwóch prowincji, które rozpoczęły się w zeszłym tygodniu po uwięzieniu byłego prezydenta Jacoba Zumy.

Wiele ofiar śmiertelnych w prowincjach Gauteng i KwaZulu-Natal miało miejsce w chaotycznym ataku, gdy dziesiątki ludzi kradły żywność, urządzenia elektryczne, alkohol i odzież ze sklepów, poinformowali urzędnicy.

Po tym, jak Zuma odbył w czwartek 15-miesięczny wyrok pozbawienia wolności za nieposłuszeństwo sądowi, zdarzały się sporadyczne akty przemocy. Podczas swojej kadencji od 2009 do 2018 roku odmówił wykonania nakazu sądowego, by zeznawać w sponsorowanym przez rząd śledztwie w sprawie zarzutów korupcyjnych.

Zamieszki następnie przekształciły się w falę grabieży na obszarach miejskich obu prowincji, powiedzieli świadkowie, chociaż nie rozprzestrzeniły się na pozostałe siedem prowincji RPA, gdzie policja jest w pogotowiu.

– Element przestępczy przejął kontrolę nad tą sytuacją – powiedział premier David Makhura z prowincji Gauteng, która obejmuje Johannesburg.

W Gauteng aresztowano ponad 400 osób, ale sytuacja jest daleka od kontroli, powiedział.

„Rozumiemy, że bezrobotni nie mają wystarczającej ilości jedzenia. Rozumiemy, że pandemia jeszcze pogorszyła sytuację ”- powiedział emocjonalny Makhura o państwowym South African Broadcasting Corp. „Ale te grabieże podkopują naszą działalność tutaj (w Soweto). Podkopuje naszą gospodarkę, naszą społeczność. Podważa wszystko ”.

Jak mówił, program pokazał, że policja próbuje zaprowadzić porządek w centrum handlowym Ndofaya, gdzie 10 osób zostało zmiażdżonych na śmierć w pośpiechu plądrowania. Słychać było kilka strzałów.

Makhura zaapelował do przywódców organizacji politycznych, religijnych i społecznych, aby wezwali ludzi do zaprzestania grabieży.

Co najmniej 19 zginęło w Gauteng, w tym 10 w Mall w rejonie Meadowlands w Soweto, powiedział Makhura.

READ  Grupa prawników Memoriał International zamknięta przez rosyjski sąd

Co najmniej 26 osób zginęło w prowincji KwaZulu-Natal, wiele z nich zostało zmiażdżonych w sklepach, powiedział we wtorek premier Sihle Zikalala prasie.

Rozmieszczenie 2500 żołnierzy wspierających południowoafrykańską policję nie powstrzymało szalejących grabieży, chociaż w niektórych obszarach Johannesburga dochodzi do aresztowań, w tym w Vosloorus na wschód od miasta.

Grabież centrów handlowych w dzielnicach Johannesburga trwała we wtorek, w tym Jabulani Mall i Dobsonville Mall w Soweto. Pojawiły się również doniesienia o grabieżach w KwaZulu-Natal.

Władze wielokrotnie ostrzegały zwolenników i krewnych Zumy, aby nie wykorzystywali mediów społecznościowych do promowania niepokojów.

Sąd Konstytucyjny, najwyższy sąd w kraju, w poniedziałek wysłuchał wniosku Zumy o uchylenie jego wyroku. Adwokat Zumy argumentował, że Sąd Najwyższy popełnił błędy, skazując Zumę na karę więzienia. Po 10 godzinach zeznań sędziowie powiedzieli, że ogłoszą swoją decyzję w późniejszym terminie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *