Connect with us

Gospodarka

Wysokie podatki od niskich płac. Dyskusja o zwrotach klina podatkowego

Published

on

„Podwyższenie płacy minimalnej do 2,8 tys. Zł oznacza, że ​​pracodawca płaci miesięcznie ponad 3,3 tys. Zł, chociaż pracownik otrzymuje nieco ponad 2000 zł. Podatki i składki płacą ponad 1,3 tys. Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji FOR na Twitterze.

Dodaje, że Polska ma jedne z najwyższych niskich stawek podatku dochodowego w porównaniu z Europą.

Spośród tych od Dr. Z pola danych wynika, że ​​Polska zajmuje 6. miejsce pod względem poziomu tzw. Klina podatkowego krajów OECD.

Klin podatkowy w Polsce. „Zamiast rozwiązać problem ” kiełbasa ”

Jednak dane dotyczą tylko osób o najniższych dochodach. Kiedy patrzymy Klin kontrolny Według OECD przeciętne wynagrodzenie w Polsce jest poniżej średniej europejskiej.

– Dla przeciętnego polskiego wynagrodzenia klin podatkowy wynosi 36%, w krajach naszego regionu, Czechach i na Słowacji jest on znacznie wyższy. Dlatego nie można powiedzieć, że nie jesteśmy konkurencyjni ze względu na wysokie koszty pracy – mówi „Gazeta Wyborcza” Maciej Grodzicki z Instytutu Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego.

bCXTGFrN

– Zgadzam się, opodatkowanie najniższych wynagrodzeń w Polsce jest stosunkowo wysokie i moglibyśmy je obniżyć. Ale coś za coś: wtedy trzeba podnieść podatki dla tych, których na to stać i mają stabilną pracę. To problem dotyczący całego polskiego systemu podatkowego, który jest regresywny – dodaje.

Klin podatkowy to różnica między kwotą, jaką firma musi wydać na zatrudnienie pracownika, a kwotą, którą pracownik otrzymuje na koncie. Przy najniższych płacach niektóre kraje radzą sobie z tym, podnosząc je kwota wolna od podatku.

W Polsce kwota wolna od podatku jest nadal niska i wynosi 8 tys. złotych.

bCXTGFsi

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *