Connect with us

Gospodarka

Rewaluacja emerytur w 2021 roku. Przed nami rekordowa indeksacja emerytur? Rząd chce zmienić zasady indeksacji emerytur od 11.11.2020

Published

on

Indeksowanie emerytur i rent. Rząd chce wprowadzić nowe zasady waloryzacji emerytur w 2021 roku. Odpowiedni projekt został dodany do rządowej listy roboczej. Jakie zmiany zachodzą w waloryzacji? Jakie podwyżki świadczeń otrzymają emeryci i renciści w 2021 roku? Kiedy rozpoczynają się prace nad wdrożeniem zmian? Patrzymy na rządowy projekt i widzimy, ile pieniędzy dostaną emeryci. Indeksacja emerytur 2021 – Przeczytaj więcej o planowanych zmianach.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw znalazł się w rządowej liście prac programowych i legislacyjnych.

Indeksowanie emerytur w 2021 r .: skąd się wzięły zmiany?

Urzędnicy doszli do wniosku, że:

Pomimo zmian wprowadzonych w celu poprawy sytuacji osób o najniższych emeryturach i rentach, poziom tych świadczeń nadal uznawany jest za niewystarczający pod względem kosztów utrzymania.

Na zmianę zasad waloryzacji emerytur w 2021 r. Składają się:

  • Wzrost najniższych świadczeń według:
  • 1250 zł na najniższą emeryturę, rentę, rentę rodzinną i rentę socjalną,
  • 937,50 zł za najniższą rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • Stosowanie ustawowej kwoty waloryzacyjnej przy zagwarantowaniu minimalnego wzrostu użyteczności w wysokości 50 zł.

Indeksowanie emerytur: co rośnie

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem wszystkie emerytury zostaną podwyższone o wskaźnik waloryzacji z gwarantowaną kwotą 50 zł – informuje rząd.

Dodatkowo wprowadzony zostanie zapis w przypadku stwierdzenia, że ​​faktyczny wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych będzie wyższy od wskaźnika 104,16%, co zapewni podwyższenie waloryzacji do poziomu 50 zł dla najniższych świadczeń .

– W takim przypadku świadczenia będą indeksowane w 2021 roku rzeczywistym wskaźnikiem waloryzacji zgodnie z art. 89 ustawy o emeryturach i rentach FUS – informują urzędnicy.

Wideo

READ  Biden wysyła Harrisa do Polski i Rumunii
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.