Connect with us

Świat

Wybory prezydenckie w Mołdawii. Sandu prowadzi po 90 proc. mieć rację

Published

on

51,46 procent głosów zdobywa prozachodnia, prawicowa liberalna była premier Maia Sandu po 90 procentach. Głosy – ogłosiła Centralna Komisja Wyborcza w niedzielę wieczorem.

CEC Republiki Mołdowy stale publikuje na swojej stronie internetowej proces liczenia.

Wynik Sandu powinien się poprawić, bo ostatecznie liczą się głosy komisji za granicą – w pierwszej turze o zwycięstwie byłego premiera zadecydowały głosy diaspory na Zachodzie.

Druga tura wyborów prezydenckich odbyła się w Mołdawii w niedzielę, kiedy Sandu rywalizował z prorosyjskim prezydentem Igorem Dodonem.

Wybory odbyły się przy wysokiej frekwencji (52,59 proc.) I rekordowej mobilizacji diaspory – ponad 250 tys. Oddało głosy za granicą. Ludzi (w pierwszej turze – ok. 150 tys., Co też było rekordem).

Ze względu na dużą liczbę wyborców w co najmniej trzech komisjach za granicą – w Montrealu, Londynie i Frankfurcie – nie odbyło się głosowanie. Ponadto głosowanie we Frankfurcie zostało tymczasowo przerwane z powodu fałszywych informacji o bombie.

KEK dwukrotnie częściej niż w pierwszej turze informował również o działaniach obywateli Mołdawii mieszkających w separatystycznym Naddniestrzu. Również w Rosji głosowało więcej Mołdawian niż w pierwszej turze.

– Chcę podziękować wszystkim, którzy głosowali. W tej kampanii walczyliśmy z kłamstwami, korupcją i dalszą kradzieżą państwa. Nie kłócili się ze sobą, powiedział Sandu po głosowaniu i dziękował wyborcom „za każdy głos”.

W zamian Dodon powiedział: – Wygrywamy w kraju z dużą przewagą.

Jego zdaniem głosowanie w Mołdawii może przeważyć głosy diaspory.

Były premier zapowiedział walkę z korupcją i zbliżenie z Zachodem. Dodon, nieformalny przywódca mołdawskich socjalistów, wychwalał swoją kandydaturę jako „wybór stabilności”. Polityk ten prowadził politykę zmierzającą do zacieśnienia więzi z Rosją. W pierwszej turze wyborów 1 listopada Sandu zdobył 36,1 proc. Głosy i Dodon – 32,6 proc.

READ  Samoloty Sił Zbrojnych Ukrainy siedmiokrotnie atakują koncentrację rosyjskich sił i sprzętu Dowództwo Operacyjne Piwden (Południe)

Justyna Prus

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.