Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Wracając do polskiej polityki Tusk chce pokoju wśród opozycji

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Były przywódca Unii Europejskiej, który niedawno przejął stery najsilniejszej partii opozycyjnej w Polsce, wezwał we wtorek do „paktu o nieagresji” wśród przeciwników prawicowego rządu.

Donald Tusk, były premier Polski i przewodniczący Rady Europejskiej, spotkał się z prezydentem Senatu Tomaszem Grodzkim, sojusznikiem politycznym oraz przeprowadził rozmowy z różnymi liderami partii i politykami na temat wzmocnienia opozycji. Grodzki jest członkiem prounijnej platformy obywatelskiej, której Tusk był współzałożycielem w 2001 roku i która w sobotę ponownie objęła kierownictwo.

Tusk powiedział, że choć nie należy oczekiwać jedności we wszystkich dziedzinach, polskie siły opozycyjne powinny unikać konfliktu między nimi.

„Nie będzie tak łatwo budować jedność na każdym poziomie, w każdym temacie, więc przynajmniej (miejmy) uczciwy i odtąd szanowany pakt o nieagresji, co oznacza, że ​​jeśli mamy spory, to możemy o tym rozmawiać. , ale nie atakujemy się nawzajem w obozie opozycji – powiedział.

Tusk nie wymienił nikogo, ale Szymon Hołownia, założyciel partii Polska 2050, powiedział, że widzi powrót Tuska do polskiej polityki jako wyzwanie, które pomoże opozycji w konsolidacji i rozwoju.

W czerwcowym sondażu Holowni Polska 2050 uzyskała większe poparcie niż partia Tuska. W sondażach prowadzi rządząca prawicowo-nacjonalistyczna koalicja Prawa i Sprawiedliwości oraz dwóch małych partnerów.

Gdy w sobotę odzyskał przywództwo w partii, Tusk powiedział, że wraca do polskiej polityki, by walczyć ze „złem” wywołanym przez rząd sprawiedliwości, który rządzi Polską od 2015 roku i krajem na kursie kolizyjnym z UE.

Tusk powiedział, że ze względu na zaangażowanie w polską politykę nie będzie ubiegał się o reelekcję na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, która nominuje kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

READ  Łukasz Supergan kończy zimową przeprawę Polski »Explorersweb
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.