Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Wołodymyr Zełenski: Polak oskarżony w związku z rzekomym rosyjskim spiskiem mającym na celu zamach na prezydenta Ukrainy

Published

on

Wołodymyr Zełenski: Polak oskarżony w związku z rzekomym rosyjskim spiskiem mającym na celu zamach na prezydenta Ukrainy

Jakub Szymczuk/KPRP/Handout za pośrednictwem Reuters.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przylatuje na lotnisko Rzeszów-Jasionka w Polsce 22 grudnia 2022 r.CNN

Według władz polskich i ukraińskich Polak został oskarżony w związku z zarzutami, że wspierał rzekomy rosyjski spisek mający na celu zamach na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Zarzucono mu „chęć działania na rzecz obcych wywiadów przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej”, co według prokuratorów grozi karą do ośmiu lat więzienia.

Władze polskie twierdzą, że mężczyzna, znany jako Paweł K, otrzymał między innymi zadanie „pomocy w planowaniu ewentualnego ataku na życie głowy obcego państwa – Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – przez rosyjskie służby wywiadowcze”. oświadczenie w czwartek.

Prokuratorzy powiedzieli, że mężczyzna zgodził się przekazywać rosyjskim szpiegom informacje na temat bezpieczeństwa na lotnisku Rzeszów-Jasionka w południowo-wschodniej Polsce, około 100 kilometrów (62 mil) od granicy z Ukrainą.

Wiadomo, że Zełenski korzysta z tego lotniska podczas podróży zagranicznych, ponieważ jest to jedno z lotnisk położonych najbliżej granicy z Ukrainą. Lotnisko często otrzymuje pomoc wojskową i zaopatrzenie cywilne ze Stanów Zjednoczonych i całej Europy, ponieważ przestrzeń powietrzna Ukrainy pozostaje zamknięta dla lotów niemilitarnych.

Władze ukraińskie oświadczyły, że odkryły spisek i przekazały kluczowe dowody polskim urzędnikom, którzy następnie aresztowali oskarżonego na terytorium Polski.

Polska prokuratura podała, że ​​mężczyzna kontaktował się z Rosjanami, którzy „byli bezpośrednio zaangażowani w wojnę na Ukrainie”, choć z oficjalnych oświadczeń nie wynikało, czy udostępniał informacje, czy nawet je zbierał.

Nie po raz pierwszy Ukraina twierdzi, że udaremniła próbę zabicia prezydenta Zełenskiego, który stał się figurantem wysiłków wojennych swojego kraju i energicznie zabiegał o wsparcie Zachodu.

Odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na pełną skalę w lutym 2022 r., był on celem kilku głośnych prób zamachu.

READ  Wietnam i Polska korzystają z preferencji EVFTA

Jak poinformowała ukraińska służba bezpieczeństwa SBU, w sierpniu 2023 r aresztowano kobietę który rzekomo zebrał „wywiad” na temat planowanej wizyty prezydenta w południowym obwodzie mikołajowskim, aby pomóc w zaplanowaniu rosyjskiego nalotu.

Wiadomość o polskim aresztowaniu nadeszła zaledwie kilka godzin po tym, jak niemiecka policja poinformowała, że ​​aresztowała dwóch podejrzanych rosyjskich agentów w bawarskim mieście Bayreuth.

Według Prokuratury Federalnej w Karlsruhe obu osobom, obywatelom niemiecko-rosyjskim, postawiono zarzuty planowania ataków sabotażowych i planowania detonacji materiałów wybuchowych.

W oświadczeniu podano, że jeden z mężczyzn miał kontakt z agentem rosyjskiego wywiadu. Możliwe cele obejmowały także instalacje armii amerykańskiej w Niemczech.

„Nasze władze bezpieczeństwa zapobiegły możliwym detonacjom materiałów wybuchowych, które miały wpłynąć na naszą pomoc wojskową dla Ukrainy i ją osłabić. „To szczególnie poważny przypadek podejrzenia o działalność szpiegowską na rzecz przestępczego reżimu prezydenta Rosji Władimira Putina” – powiedziała minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser podczas konferencji prasowej w Berlinie.

Ambasada Rosji w Berlinie odrzuciła te zarzuty jako „całkowitą prowokację” – podała rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *