Connect with us

Gospodarka

Wariant delta Covida tworzy lukę na rynkach wschodzących, gdy uderzają osoby osiągające lepsze wyniki

Published

on

Według Credit Agricole CIB kraje pozostające w tyle pod względem liczby szczepień – jak Republika Południowej Afryki i Rosja – mogą odczuć presję, ponieważ zaostrzają ograniczenia, które zaszkodzą działalności gospodarczej. Rand i rubel były kiedyś jednymi z najlepszych wyników w 2021 r., obniżając w czerwcu indeks walut rynków wschodzących po raz pierwszy od trzech miesięcy.

„Sukces w szczepieniach będzie w coraz większym stopniu czynnikiem różnicującym rynki wschodzące w drugiej połowie roku”, powiedział Sebastien Barbe, szef strategii rynków wschodzących w Credit Agricole. „Wpływ dalszego rozprzestrzeniania się wariantów wirusa będzie się różnić w zależności od wskaźników szczepień”, a także czynników ekonomicznych i politycznych, dodał.

Zarówno południowoafrykański rand, jak i kolumbijskie peso odczuwają bolesny wzrost w przypadkach Covid-19, utrzymując w ryzach oczekiwania na zaostrzenie polityki pieniężnej. Sieje również spustoszenie w ich gospodarkach: bardziej restrykcyjne restrykcje wywierają presję na gospodarkę RPA, która upada po najgorszym skurczeniu się od stulecia, podczas gdy decyzja Kolumbii o wstrzymaniu planu podwyżek podatków doprowadziła do obniżenia ratingu Fitch dla śmieci.

Według Eda Al-Hussainy, starszego analityka stóp procentowych i walut w Columbia Threadneedle, waluty RPA i Kolumbii są najbardziej narażone, ponieważ ich banki centralne nie podnoszą stóp procentowych „aby zbudować realną poduszkę stóp procentowych” w stosunku do USA. Inwestycje w Nowym Jorku: presje perspektywiczne na wyższe wydatki rządowe i ryzyko odpływu, gdy głodni zysków globalni inwestorzy napłyną w tym roku na krajowe aktywa, powiedział.

Dla porównania, brazylijski real i meksykańskie peso będą bardziej odporne, jeśli ich banki centralne zaostrzą politykę, powiedział. Real wyprzedził w tym roku wszystkich swoich kolegów od rozwoju, nawet jeśli przypadki Covid-19 wciąż są rekordowe.

Rozprzestrzenianie się plemienia Delta rzuca wyzwanie również Azji Południowo-Wschodniej. MUFG Bank Sp. oczekuje, że niskie dochody z turystyki będą obciążać tajlandzki baht. Tymczasem rupia indonezyjska spadła do najsłabszego poziomu od kwietnia, kiedy kraj nałożył najostrzejsze restrykcje na centra gospodarcze Jawy i Bali.

READ  Korea zajmuje 26. miejsce na 34 członków OECD pod względem zatrudnienia w pierwszym kwartale

Pogłębianie działów

Niewiele krajów rozwijających się – Chile, Chiny, Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz kraje Europy Środkowej i Wschodniej – zaszczepiło prawie połowę swojej populacji, co jest uważane za konieczne do rozprzestrzeniania się wariantu Delta, powiedział Bank of America Corp. raport w piątek. Większość głównych rynków wschodzących powinna tam być do końca roku, w tym Brazylia, Indie, Indonezja, Meksyk, Rosja i Turcja, powiedział David Hauner, szef strategii cross-asset w BofA.

Powiedział, że Republika Południowej Afryki jest odstający, a tylko około 5% populacji jest zaszczepionych. W obecnym stanie rzeczy do 2023 roku naród osiągnąłby 50%. W Kolumbii tylko 11% populacji jest w pełni zaszczepionych – mniej niż w Chile, Meksyku i Brazylii.

Dane ekonomiczne potwierdzają klasyfikację: Wskaźniki menedżerów zakupów w Rosji i RPA oraz w krajach azjatyckich o stosunkowo niskim wskaźniku szczepień spadły w czerwcu. W Europie Wschodniej i Ameryce Łacińskiej, gdzie programy szczepień są bardziej zaawansowane, wykazywały tendencję wzrostową.

Może to wywrzeć presję na banki centralne krajów rozwijających się, aby pozostały akomodacyjne, co jest kolejną wadą walut, ponieważ Rezerwa Federalna zaczyna dyskutować o wycofaniu zachęt. I może pogłębić przepaść między gospodarkami wschodzącymi i rozwiniętymi. To już widać: indeks Bloomberg dla akcji z krajów uprzemysłowionych od początku drugiego kwartału pobił swój odpowiednik z rynków wschodzących prawie dwukrotnie.

Nawet bardziej uprzemysłowione kraje, takie jak Wielka Brytania, walczą o powstrzymanie wirusa pomimo stosunkowo surowych ograniczeń i postępów w szczepionkach. Tak więc niedawny wzrost liczby infekcji w wielu krajach rozwijających się – w wielu przypadkach nie spowodowany jeszcze przez nowy szczep – sugeruje, że „wyniki mogą być teraz znacznie gorsze”, powiedział Deutsche Bank AG w raporcie.

„Uważnie monitorujemy odradzanie się liczby infekcji” – powiedział Witold Bahrke, starszy strateg makro w Nordea Investment z siedzibą w Kopenhadze. „Jest to jeden z czynników, który skłonił nas do niedoważenia walut rynków wschodzących, szczególnie ze względu na potencjalny wpływ na różnicę wzrostu między rynkiem wschodzącym a DM”.

READ  Koronakryzys: Nadal mamy bardzo dużą poduszkę finansową - Kościński

Status quo

 • Oczekuje się, że banki centralne w Rumunii, Malezji, Peru i Polsce utrzymają koszty kredytu na obecnym poziomie
 • W środę rumuńscy politycy prawdopodobnie opuszczą główną stopę procentową kraju na poziomie 1,25%. Lej spadł o 4,2% w 2021 r., pozostając w tyle za większością regionalnych konkurentów.
 • Następnego dnia malezyjski bank centralny mógłby utrzymać swoją politykę na rekordowo niskim poziomie 1,75% i utrzymać akomodacyjne stanowisko po tym, jak rząd ogłosił w zeszłym tygodniu nowy pakiet fiskalny w wysokości 150 miliardów ringgitów (36 miliardów dolarów). Ringgit spadł w tym roku o ponad 3%.
 • Również w czwartek peruwiańscy decydenci mają utrzymać stopę procentową kraju na rekordowo niskim poziomie 0,25%, ale powiedzieli, że mogą przyjąć bardziej ostrożny ton po niespodziewanie wysokiej presji inflacyjnej w zeszłym tygodniu, a także po zagrożeniach wewnętrznych i zewnętrznych według Bloomberg Economics . Sol straciła trzecią pozycję na rynku wschodzącym w drugim kwartale, ponieważ ciasne wybory prezydenckie niepokoiły inwestorów.
 • Tego samego dnia polska władza monetarna ma utrzymać koszty kredytu na poziomie 0,1%. Złoty spadł o 1,8% w 2021 roku i odrobił straty w ostatnim kwartale.

Informacje o inflacji

 • W poniedziałek spodziewane są dane o inflacji z Tajlandii, we wtorek z Filipin, aw środę z Tajwanu. Chiny opublikują w piątek odczyty dotyczące inflacji cen konsumentów i producentów.
 • Według Bloomberg Intelligence, chiński PPI może spaść z najwyższego od 13 miesięcy poziomu 9% w maju z powodu spowolnienia wzrostu cen rudy metali i węgla, podczas gdy CPI może wzrosnąć do 1,8% z 1,3% w poprzednim miesiącu. Po dolarze tajwańskim w tym roku juan jest wiodącą walutą wschodzącą w Azji.
 • Tajwan opublikuje rezerwy walutowe w poniedziałek, w środę Chiny, Indonezja i Malezja, a w piątek Tajlandia
 • Tajwan opublikuje statystyki handlowe z czerwca w środę, a Filipiny opublikują statystyki handlowe z maja w piątek
 • Według sondażu ekonomistów Bloomberga, eksport z Tajwanu wzrósł o 32,6% rok do roku, odzwierciedlając rosnący popyt na półprzewodniki
 • Brazylia i Meksyk przedstawią w czwartek czerwcowe dane o inflacji po tym, jak wzrost cen skłonił dwie największe gospodarki Ameryki Łacińskiej do podwyżki stóp procentowych. Handlowcy będą szukać dowodów na dalsze podwyżki stóp procentowych w czwartkowym protokole z czerwcowego spotkania w sprawie stóp procentowych w Meksyku, ponieważ decydenci nieoczekiwanie podnieśli koszty finansowania zewnętrznego.
 • Chile może poinformować w czwartek, że inflacja przyspieszyła w zeszłym miesiącu po tygodniach rosnących kosztów energii, według sondażu analityków Bloomberga. Inflacja może nawet wzrosnąć powyżej docelowego przedziału, zwiększając presję na bank centralny do rozpoczęcia zacieśniania polityki pieniężnej w trzecim kwartale. Chile również podaje w środę dane o handlu w czerwcu.
READ  Duda na Szczycie Platformy Krymskiej z okazji 30. rocznicy odzyskania niepodległości przez Ukrainę

Środowe dane o sprzedaży detalicznej w Brazylii prawdopodobnie wykażą, że sprzedaż w maju wzrosła o 17% rok do roku, w porównaniu z aż 24% w poprzednim miesiącu, ponieważ awaryjne wydatki gotówkowe zwiększają przychody supermarketów.

Ten artykuł został opublikowany z kanału agencji prasowej bez zmian w tekście. Zmieniono tylko nagłówek.

Zasubskrybuj coś Biuletyn miętowy

* Proszę podać poprawny adres e-mail

* Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera.

Nigdy więcej nie przegapisz żadnej historii! Bądź w kontakcie i poinformowany z Mint. Pobierz naszą aplikację teraz !!

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.