Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Weteran Tusk wraca do walki o europejską przyszłość Polski

Published

on

Donald Tusk powrócił do polskiej polityki, by walczyć z emigracją kraju do Skraj Unii Europejskiej.

Były Prezydent Rada Europejska została w sobotę mianowana szefem największego ugrupowania opozycyjnego w jego kraju, Platformy Obywatelskiej, co dało mu awans na dwie kadencje jako premier i na najwyższy szczebel polityczny na kontynencie.

Decyzja ta stawia Tuska na kursie kolizyjnym z Jarosławem Kaczyńskim, który został ponownie wybrany na przewodniczącego rządzących nacjonalistów. Od 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość przekształca Polskę w zbójeckie państwo UE, wielokrotnie oskarżane o podważanie standardów demokratycznych.

Trwający prawie dwie dekady pojedynek arcywrogów ma zadecydować o tym, czy największy wschodni członek UE – liczący 36 milionów ludzi i dysponujący gospodarką 594 miliardów dolarów – powróci do głównego nurtu bloku. Według krytyków PiS towarzyszył premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi w jego drodze do autorytaryzmu.

„Wróciłem, aby zakończyć ten koszmar” i „przywrócić wiarę w zwycięstwo” – powiedział Tusk na konferencji partyjnej w Warszawie.

Po siedmiu latach spędzonych w Brukseli Tusk wraca do polityki wewnętrznej, gdzie obecnie kieruje Europejską Partią Ludową, w skład której wchodzi także grupa parlamentarna kanclerz Angeli Merkel. Ten ruch przychodzi wraz z przejęciem władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, które wygląda na podatne na zranienie Polską koalicję rządzącą rozdzierają konflikty i uciekinierzy, którzy zżerali większość parlamentarną.

„Bitwa Titanica”

64-letni Tusk, polityk musi pozyskać opinię publiczną i potencjalnych sojuszników, co może okazać się trudne, gdyż wielu Polaków pamięta jego wyjście na scenę europejską po latach nieudolnych reform, niepopularnej decyzji o podniesieniu wieku emerytalnego i aferze taśmowej, w której niektórzy z czołowych polityków jego partii byli zaangażowani.

Przecieki zdominowały nagłówki gazet, przedstawiając jego sojuszników jako pozbawionych kontaktu ze zwykłymi ludźmi i pomagając utorować drogę do pokonania przez Platformę Obywatelską Prawa i Sprawiedliwości w wyborach w 2015 roku. Ostatni sondaż pokazał, że 60% Polaków nie chce powrotu Tuska. W międzyczasie nowe pokolenie liderów opozycji, w tym coraz bardziej popularna partia upstart z byłej partii Mam Talent! Gospodarz Szymon Holownia, pozostaje sceptyczny.

READ  Polska: bunt przeciwko blokadom koronawirusa

72-latek powiedział, że Kaczyński mocno trzyma się swojej partii pomimo ostatnich niepowodzeń i został ponownie wybrany na lidera grupy na ostatnią kadencję. W poprzednich pojedynkach łeb w łeb Platforma Obywatelska Tuska wielokrotnie pokonywała PiS.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *