Connect with us

Zabawa

Wybudowano „Portal” łączący Litwę i Polskę

Published

on

W ramach projektu litewskiego rządu mającego na celu promocję turystyki wybudowano „portal”, aby połączyć Wilno na Litwie i Lubin w Polsce.

Obiekt, który wygląda i brzmi jak coś z powieści science fiction, zaprojektował Benediktas Gylys, założyciel PORTALU, który jest częściowo finansowany przez władze Wilna.

Dwa „okna” zostały umieszczone w jednym z dwóch miast i zapewniają podgląd na żywo każdej ulicy widzom z drugiego miasta.

„To transmisja na żywo z jednego miasta do drugiego, dzięki czemu ludzie mogą spotykać się w czasie rzeczywistym” – powiedział Gylys w wywiadzie dla BBC.

„Właściwie wygląda jak prawdziwy portal z filmu” – kontynuował.

Mieszkańcy obu miast rozmawiali z BBC, aby podzielić się swoimi przemyśleniami na temat nowej technologii.

Alina Gaskina, mieszkanka Wilna, powiedziała: „W dzisiejszych czasach, kiedy czasami trudno jest podróżować, można podróżować wirtualnie i komunikować się z ludźmi wirtualnie. Łączy również ludzi z różnych miast i kultur.”

Ewelina Gac, mieszkanka Lublina, powiedziała: „Czułam prawdziwy związek między dwoma krajami – między Litwą a Polską – a ludzie do siebie machali i ktoś tam nawet tańczył”.

Portal został celowo zaprojektowany bez funkcji audio, aby siła wizualna była odczuwalna przez mieszkańców.

„Jest to zaproszenie do komunikowania się tylko w najbardziej uniwersalnym możliwym lub znanym od tysiącleci języku, języku ciała” – mówi Gylys.

„To zaproszenie do wzniesienia się ponad uprzedzenia, to przypomnienie, że wszyscy jesteśmy nierozerwalnie związani i że wszyscy lecimy razem na maleńkim statku kosmicznym o nazwie Ziemia” – dodał ciepło.

READ  W ten weekend na całym świecie odbędą się bezpłatne pokazy „Tragedii Makbeta”!
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.