Connect with us

Gospodarka

Konkurs szuka najbardziej energooszczędnego domu na Łotwie / Artykuł

Published

on

Konkurs szuka najbardziej energooszczędnego domu na Łotwie / Artykuł

Przewodniczącym jury konkursu „Najbardziej energooszczędny budynek na Łotwie” jest Inese Bēriņa z Ministerstwa Gospodarki. Mówi, że proponowane budynki będą oceniane na podstawie pięciu kryteriów.

„Cenimy efektywność energetyczną. Na początku roku czterech ekspertów oceniło oszczędności energii na podstawie przedłożonych dokumentów. A w drugiej rundzie dwóch ekspertów z Politechniki Ryskiej oceni system grzewczy – osobne kryterium, trwałość i jakość konstrukcji” – powiedział Bērziņa.

W tym roku do konkursu zgłoszono 23 wnioski budowlane. 13 z nich należy do kategorii budynków mieszkalnych z Jełgawy, Lipawy, Ventspils, Valmiery i Valki oraz dwa domy z Rygi.

Zastępca dyrektora wykonawczego gminy Lipawa, Mārtiņš Tīdens, powiedział, że w zeszłym roku w Lipawie wyremontowano dwanaście budynków mieszkalnych za 90,5 tys. euro i zarządzano bez zwiększania kosztów budowy. Modernizacja budynków pozwoliła na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, które w ubiegłym roku gwałtownie wzrosły. Wzrosła też wartość nieruchomości.

„Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy w ogóle należy to robić, to rozglądamy się po Skandynawii, Niemczech, Polsce – nie ma apartamentowców, które nie zostałyby w ten sposób uporządkowane”. stopy procentowe [..] Ale musi być jasne, że w przyszłości nie będzie taniej. Ponieważ mamy 600 dużych domów w Liepaja, a 200 z nich się rozgrzewa, jest dużo pracy, jeszcze 400 domów, dużo” – powiedział Tīdens.

Zwycięzcy konkursu na najbardziej energooszczędny budynek na Łotwie 2023 zostaną ogłoszeni 21 września.

Zauważyłeś błąd?

Zaznacz tekst i naciśnij Ctrl+Enter wysłać sugestię korekty do redakcji

Zaznacz tekst i naciśnij Zgłoś błąd wysłać sugestię korekty do redakcji

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *