Connect with us

Najważniejsze wiadomości

W Polsce, która boi się szczepień, liczba zgonów związanych z COVID sięga 100 000

Published

on

Ratownicy medyczni prowadzą karetkę pogotowia ratunkowego w trakcie epidemii koronawirusa (COVID-19) w pobliżu szpitala w Warszawie, 3 grudnia 2020 r. REUTERS / Kacper Pempel

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 11 stycznia (Reuters) – Całkowita liczba zgonów związanych z koronawirusem w Polsce przekroczyła 100 000 we wtorek, powiedział minister zdrowia, ponieważ kraj ma trudności z przekonaniem ludzi do szczepienia się pomimo utrzymującego się wysokiego wskaźnika zakażeń.

Według projektu Our World in Data Uniwersytetu Oksfordzkiego, liczba zgonów na milion mieszkańców była jedną z najwyższych na świecie i wyniosła 57 w zeszłym tygodniu, w porównaniu z około 34 w USA i 38 w Rosji.

„Dziś możemy powiedzieć, że to kolejny smutny dzień, ale głównie dlatego, że przekroczyliśmy limit 100 000 zgonów z powodu COVID” – powiedział Adam Niedzielski prywatnej telewizji TVN 24.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Z 55,8% populacji w pełni zaszczepionych w porównaniu z 68,7% w całej Unii Europejskiej, kraj ten ma jeden z najniższych wskaźników podwójnych szczepień w bloku.

Szczepionka wahaj się jest to szczególnie widoczne w Europie Środkowej i Wschodniej, a niektórzy eksperci przypisują go dziesięcioleciom rządów komunistycznych, które podważyły ​​zaufanie publiczne do instytucji państwowych i pozostawiły za sobą słabo rozwinięte systemy opieki zdrowotnej.

„Polska jest krajem o relatywnie najmniejszej skłonności do szczepień w Europie, co pokazały szczepienia przeciw grypie” – powiedział Niedzielski.

Kraj zmaga się z niezmiennie wysoką liczbą codziennych przypadków COVID-19. Chociaż nie odnotowano wzrostu liczby przypadków spowodowanych przez wariant wirusa Omicron, w grudniu wprowadzono nowe ograniczenia, aby pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji.

Ministerstwo Zdrowia szacuje, że wariant Omicron stanowił od 7 do 8% nowych przypadków każdego dnia w poniedziałek.

READ  Podróż jednego człowieka do Polski na pomoc ukraińskim uchodźcom

Polska zgłosiła we wtorek około 11 406 nowych przypadków COVID-19 i 493 zgonów związanych z chorobą.

Polska zgłosiła 794 zgony związane z COVID w ciągu jednego dnia pod koniec grudnia, podczas gdy najwyższa dzienna liczba podczas pandemii wyniosła łącznie 954 w kwietniu ubiegłego roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Alana Charlisha, Joanny Plucińskiej i Anny Koper; Montaż przez Christophera Cushinga, Kirsten Donovan i Angusa MacSwana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.