Connect with us

Gospodarka

W Gambii odbywa się Polskie Forum Ekonomiczne

Published

on

Autor: Nyima Sillah

Gambia była gospodarzem pierwszego Polskiego Forum Ekonomicznego, które było platformą wymiany i interakcji biznesowych między przemysłem gambijskim a polskimi firmami.

Forum powstało ze względu na rosnące zainteresowanie firm polskich i gambijskich.

Forum ekonomiczne odbyło się w hotelu Sunset w Kotu.

Minister spraw zagranicznych dr. Mamadou Tangara: „Jest to kolejna okazja dla Gambii do wzmocnienia stosunków między dwoma krajami i podniesienia ich na inny poziom”.

Podziękował polskim delegacjom i wyraził nadzieję, że forum zakończy się wspólnym sukcesem.

Hussein Diab Ghanem, Konsul RP w Gambii, powiedział: „Ćwiczenie ma na celu nawiązanie współpracy, ale w pewnym sensie ostatecznie wpłynie na gospodarkę kraju”.

Dodał, że Polska ma wiele do zaoferowania, a sama Gambia przechodzi do wielkiej demokracji, która staje się potencjalnym ośrodkiem gospodarczym.

„Gambia wciąż ma wiele niewykorzystanych możliwości wzrostu i potencjału, które można osiągnąć jedynie poprzez współpracę i partnerstwa strategiczne. Niedawna przeszłość nauczyła nas, jak ważna jest dywersyfikacja i ogólny rozwój gospodarczy.

„Mając to na uwadze, organizujemy to bardzo ważne forum, które pozwoli na naturalny postęp w tworzeniu środowisk biznesowych z Polski i Gambii oraz pobudzi rozwój w różnych sektorach tam, gdzie to możliwe” – powiedział.

Według niego, Polska wyprodukowała jednego z największych programistów na świecie, ale także wypromowała dojrzały sektor w produkcji, rolnictwie, a nawet lotnictwie.

Tymczasem Stephane Meerts, szef delegatury UE ds. Współpracy w Gambii, powiedział: „Umowa o partnerstwie gospodarczym pomoże w rozpoczęciu reform, przyczyni się do doskonałego zarządzania gospodarczego i pobudzi wzrost gospodarczy w Gambii”.

„Poziom wymiany gospodarczej między Gambią a UE jest z pewnością poniżej poziomu przymusowego eksportu towarów, ale jest dużo miejsca na wzajemną i gospodarczą współpracę” – powiedział.

Jednak Modou Lamin Sowe, dyrektor GIEPA dodał, że Gambia potrzebuje partnerstwa z partnerami biznesowymi i są przekonani, że misja inwestycyjna pozwoli im na nawiązanie relacji między dwoma krajami, aby zapewnić płynne ułatwienia biznesowe.

READ  Polska Głosowanie w sprawie EU Covid Stimulus opóźnione w maju z powodu sporów koalicyjnych

Z tej okazji szczegółowo zabrała głos ambasador RP Margareta Kassangana w Dakarze, Alieu Secka, prezes GCCI.


Wyświetlenia postów:
48

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *