Connect with us

Zabawa

Francja ponownie otwiera tarasy kawiarni i bistro po sześciomiesięcznym wyłączeniu firmy Covid

Published

on

PARIS – To wspaniały dzień dla Francuzów. Tarasy kawiarni i restauracji zostały ponownie otwarte w środę po sześciomiesięcznym wyłączeniu koronawirusa. Mieszkańcom odebrano esencję francuskiego życia – pili kawę i wino z przyjaciółmi.

Francuski rząd stopniowo znosi ograniczenia, aby zapobiec odrodzeniu się Covid-19 i przywrócić obywatelom część ich podpisu „radość życia”. W ramach pierwszej fazy planu godzina policyjna 19:00 została przesunięta na 21:00 we Francji, a muzea, teatry i kina oraz kawiarnie na świeżym powietrzu zostały ponownie otwarte.

Prezydent Emmanuel Macron, jeden z pierwszych, który usiadł na tarasie kawiarni, rozmawiał z premierem Jeanem Castexem, który tego dnia był na kinie.

Aktorka Emmanuel Beart była obecna na otwarciu kina w centrum Paryża, gdzie pokazano jej najnowszy film „L’Etreinte” („Objęcie”) – jeden z wielu filmów wyprodukowanych podczas przerwy.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Francji Jean Castex piją w środę kawę na tarasie kawiarni w Paryżu.Geoffroy Van Der Hasselt / AFP – Getty Images

Francja nie jest pierwszym krajem europejskim, który odzyskał pozory życia społecznego i kulturalnego. Włochy, Belgia, Węgry i inne kraje już zaczęły zezwalać na spożywanie posiłków na świeżym powietrzu, podczas gdy picie i jedzenie w pomieszczeniach rozpoczęło się w brytyjskich pubach w poniedziałek.

Pobierz Aplikacja NBC News za najświeższe wiadomości i politykę

Restauracje we Francji są zamknięte od końca października, najdłużej w jakimkolwiek kraju europejskim, z wyjątkiem Polski, gdzie bary i restauracje były otwierane na zewnątrz w sobotę po siedmiu miesiącach.

Niektórzy francuscy właściciele kawiarni i restauracji spędzili wiele dni przygotowując się do środowego wydarzenia, chociaż prognozuje się deszcz w dużej części kraju, w tym w Paryżu.

Mimo to rząd określił ograniczenia dotyczące ilości zabawy. Restauracje mogą zajmować tylko 50% miejsc do siedzenia na zewnątrz i nie mogą pomieścić więcej niż sześć osób przy jednym stole. Kina oferują miejsce tylko dla 35% pojemności, podczas gdy muzea muszą ograniczać dostęp, tak aby na jednego odwiedzającego przypadało 8 metrów kwadratowych powierzchni.

READ  Nagrody artystyczne w całym stanie zmierzające w dół doliny | Wiadomości, sport, praca

Od 9 czerwca francuski rząd planuje przedłużyć godzinę policyjną do 23:00 i spożywać posiłki w restauracjach i bistrach. Ostatnia faza trzystopniowego planu ponownego otwarcia jest przewidziana na 30 czerwca, kiedy kończy się godzina policyjna, a wszystkie inne ograniczenia zostają zniesione, jeśli pozwalają na to warunki pandemii.

Francja odnotowała ponad 108 000 zgonów spowodowanych przez Covid-19, jedną z najwyższych ofiar śmiertelnych w Europie. Jednak liczba zgonów, przyjęć na oddziały intensywnej terapii i wskaźnik zakażeń koronawirusem obecnie spadają.

„Liczy się rozmach” – powiedział BFMTV minister zdrowia Olivier Veran. Szczepienia „zmieniły sytuację”.

Około 40 procent dorosłej populacji Francji otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki Covid-19.

Deszcz czy słońce, ograniczenia czy nie, oczekuje się, że spora liczba ludzi skorzysta w środę ze swojej nowej wolności.

Jérôme Haeffelin, właściciel Le Ponthieu, bistro na prawym brzegu w zatłoczonej dzielnicy Paryża, ma taką nadzieję. Zainwestował 20 000 euro w stworzenie zewnętrznego tarasu.

„Postaramy się egzekwować zasady, stwarzać szanse na naszą korzyść i pozostać otwartymi w dłuższej perspektywie” – powiedział Haeffelin.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *