Connect with us

Nauka

Wspaniały dzień dla Francuzów: ponowne otwarcie kawiarni i tarasów bistro

Published

on

PARIS (AP) – To wielki dzień dla Francuzów. Tarasy kawiarni i restauracji zostały ponownie otwarte w środę po półrocznym przestoju przeciwko koronawirusowi, które pozbawiły mieszkańców esencji francuskiego życia – popijania kawy i wina z przyjaciółmi.

Francuski rząd stopniowo znosi ograniczenia, aby zapobiec odrodzeniu się COVID-19 i przywrócić obywatelom część „radości życia”. W ramach pierwszego etapu planu, godzina policyjna we Francji o godzinie 19:00 została przesunięta na 21:00, a muzea, teatry i kina zostały ponownie otwarte wraz z tarasami kawiarnianymi na świeżym powietrzu.

Prezydent Emmanuel Macron, jeden z pierwszych siedzących na tarasie kawiarni, rozmawiał z klientami i premierem Jeanem Castexem, tworząc klimat umiarkowanego optymizmu.

„Przyzwyczajmy się do wspólnego życia” – powiedział Macron dziennikarzom w kawiarni. „Jeśli uda nam się dobrze zorganizować zbiorowo i kontynuować szczepienia, mając wspólną dyscyplinę jako obywatele, nie ma powodu, dla którego nie mielibyśmy iść naprzód”.

Castex planował pójść do kina w środę. Z kolei aktorka Emmanuel Beart pojechała na kinową premierę do Paryża, gdzie pokazywany był jej najnowszy film „L’Etreinte” („O Abraço”) – wśród dziesiątek filmów zrealizowanych podczas przerwy.

Francja nie jest pierwszym krajem europejskim, który zaczął odzyskiwać pozory życia społecznego i kulturalnego. Włochy, Belgia, Węgry i inne kraje już zaczęły zezwalać na spożywanie posiłków na świeżym powietrzu, podczas gdy picie i jedzenie w pomieszczeniach zaczęło się w poniedziałek w brytyjskich pubach.

Francuskie restauracje były zamknięte od końca października, najdłuższego okresu w jakimkolwiek kraju europejskim z wyjątkiem Polski, kiedy bary i restauracje były ponownie otwierane w sobotę do usług na świeżym powietrzu po siedmiu miesiącach.

Francuscy właściciele kawiarni i restauracji spędzili wiele dni przygotowując się do środowego wydarzenia, pomimo deszczowej pogody.

Mimo to rząd nałożył ograniczenia na zabawę, jaką można zrobić. Restauracje mogą zajmować tylko 50% ich miejsc do siedzenia na zewnątrz i pomieścić maksymalnie sześć osób przy stole. Teatry mogą pomieścić tylko 35% miejsc, podczas gdy muzea muszą ograniczać wejścia, aby zapewnić więcej miejsca dla odwiedzających.

READ  Estonia poprowadzi produkcję tlenu na Marsie w ścisłej współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną

Od 9 czerwca francuski rząd planuje przedłużyć godzinę policyjną do 23:00 i zezwolić na posiłki w pomieszczeniach. Również w tym dniu Francja zacznie przyjmować turystów z miejsc spoza UE, o ile będą mieli paszport koronawirusa lub kartę zdrowia. Ostatnią fazę trzyetapowego planu ponownego otwarcia zaplanowano na 30 czerwca, kiedy to zakończy się godzina policyjna, a wszystkie inne ograniczenia zostaną zniesione, jeśli pozwolą na to warunki pandemii.

Plan Macrona, aby wyciągnąć Francję z pandemii, polega nie tylko na ożywieniu dawno zamkniętych restauracji, butików i muzeów, ale także na przygotowaniu ewentualnej kampanii na drugą kadencję. Przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi Macron skupia się na ratowaniu miejsc pracy i ożywieniu ogarniętej pandemią francuskiej gospodarki.

Francja odnotowała ponad 108 000 zgonów z powodu COVID-19, jednego z najwyższych wskaźników zgonów w Europie. Ale śmiertelność wirusów, przyjęcia na oddział intensywnej terapii i wskaźnik zakażeń koronawirusem obecnie spadają.

Dr Michel Slama, kierownik oddziału intensywnej terapii w Hospital Amiens, powiedział, że jego stanowisko, podobnie jak Macron, jest „optymistyczne, ale ostrożne”.

„Czekamy na ponowne otwarcie, ale zaniepokojenie to nie jest właściwe słowo” – powiedział Associated Press. „We Francji nastąpił znaczny spadek liczby przyjęć do szpitali w nagłych wypadkach z powodu wirusa. To jest dobra wiadomość. Mamy nadzieję, że wysoki wskaźnik szczepień pomoże nam teraz uniknąć nowej fali ”.

Około 40% dorosłej populacji Francji otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 – ale wskaźnik ten jest nadal znacznie poniżej 70% w Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach UE.

Turyści z entuzjazmem czekali, kiedy sznur wokół najczęściej odwiedzanego muzeum na świecie i domu „Mona Lisa”, Luwru, został ostatecznie usunięty.

– Wiesz, to wiele znaczy. Oznacza to, że COVID-19 zaczyna się kończyć, kiedy jest otwarciem wszystkich muzeów i miejsc publicznych ”- powiedział gość Walid Hneini.

READ  `` Wyzwanie Benadryl '': FDA wydaje ostrzeżenie, badając raporty dotyczące urazów i zgonów nastolatków związanych z TikTok

Benoit Puez, miłośnik sztuki paryskiej, był bardziej dyskretny, ale nadal zadowolony z otwartości Francji.

„Może tak naprawdę tego nie przegapiłem, ale cieszymy się, że ponownie się otwiera. To etap – powiedział.

___

Adamson donosił z Leeds w Anglii

___

Śledź relację AP na temat pandemii pod adresem:

https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic

https://apnews.com/hub/coronavirus-vaccine

Copyright © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejsza witryna internetowa nie jest przeznaczona dla użytkowników znajdujących się w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *