Connect with us

Gospodarka

USA chcą popychać światową gospodarkę poza linię ożywienia

Published

on

Gospodarka USA prawdopodobnie powróciła do swoich rozmiarów z końca 2019 r. w ciągu trzech miesięcy do czerwca, pomagając po raz pierwszy zwiększyć globalną produkcję powyżej poziomów sprzed pandemii.

Ekonomiści ankietowani przez Wall Street Journal szacują, że dane opublikowane w czwartek pokażą, że produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych wzrósł w drugim kwartale o 8,5% po wyrównaniu sezonowym. Oznacza to, że PKB Stanów Zjednoczonych – wartość wszystkich towarów i usług wyprodukowanych w gospodarce, z uwzględnieniem czynników sezonowych i inflacji – prawdopodobnie przekracza poziom 19,2 biliona dolarów obserwowany w ostatnim kwartale 2019 r., ostatni przed rozprzestrzenianiem się Covid-19 dużych części Mówią, że globalna gospodarka będzie się zamykać i kurczyć.

Według szacunków Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju łączne wyniki gospodarcze grupy 20 największych gospodarek w pierwszym kwartale przekroczyły poziomy sprzed pandemii. Ponieważ Stany Zjednoczone i szereg innych dużych gospodarek przekroczyły ten próg w drugim kwartale, prawdopodobnie światowa produkcja jest obecnie wyższa niż poziom z ostatniego kwartału przed wybuchem koronawirusa, mówi grupa.

Jednak według Komisji Europejskiej gospodarka Europy prawdopodobnie pozostanie mniejsza niż przed pandemią, a rozprzestrzenianie się nowego wariantu delta koronawirusa w Azji grozi spowolnieniem jego ożywienia w drugiej połowie roku.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował we wtorek nowe prognozy dla światowej gospodarki. Kristalina Georgieva, dyrektor wykonawczy funduszu, powiedziała podczas seminarium internetowego w środę, że chociaż prognoza globalnego wzrostu gospodarczego w 2021 r. utrzyma się na poziomie 6% w kwietniu, perspektywy dla bogatych krajów z programami szybkich szczepień poprawiły się, a lepsze perspektywy dla biedne kraje osłabiły kraje.

READ  Umowa gazowa amerykańsko-niemiecka szkodzi Ukrainie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *