Connect with us

Gospodarka

Roczny koszt wypadków drogowych w Polsce wciąż wysoki – Pierwsze Wiadomości

Published

on

Według danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego roczny koszt wypadków drogowych w Polsce wyniósł w 2018 r. 2,7 proc. PKB, czyli 3 proc. trzy lata wcześniej.

“Koszt wszystkich wypadków drogowych w Polsce w 2018 roku wyniósł 56,6 mld zł (12,3 mld euro) czyli 2,7 proc. PKB. Trzy lata wcześniej było to 48,2 mld zł (10,5 mld euro) lub 3 proc. PKB” – powiedział rzecznik. dla ministerstwa infrastruktury PAP, powołując się na dane rady.

Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń w 2020 roku polscy ubezpieczyciele samochodów wypłacili 14,5 mld zł (3,2 mld euro) tytułem odszkodowań za wypadki komunikacyjne.

Według OECD Polska jest drugim po USA najbezpieczniejszym krajem w ruchu drogowym. „Liczba zgonów w wypadkach drogowych w Polsce wynosi 76 na milion, podczas gdy w Niemczech jest ponad dwukrotnie mniej, np. 36” – powiedział ekspert z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), powołując się na dane OECD.

Średnia liczba zgonów w innych dużych krajach UE wynosi około 50.

Ekspert PIE Jakub Rybacki przypisał tę sytuację wciąż niedostatecznej infrastrukturze drogowej, ale przyznał, że „Polska robi postępy w budowie dróg ekspresowych czy obwodnic”.

„W 2008 r. liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych była dwukrotnie wyższa” – dodał.

Kolejnym istotnym problemem, zdaniem Rybackiego, jest zły stan pojazdów i zbyt łagodne kary dla kierowców.

Po tragicznym wypadku w Polsce na początku lipca, w którym dwie dorosłe osoby zginęły w zderzeniu z pijanym kierowcą, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w prawie poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego w Polsce, w tym zaostrzenie kar dla niebezpiecznych i pijanych kierowców.

READ  Minister finansów wykluczył drugą blokadę. „Powinna nastąpić katastrofa”
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *