Connect with us

Najważniejsze wiadomości

UE i Rosja zgadzają się, że potrzebują planu dla Kaliningradu – mówi premier Polski

Published

on

WARSZAWA (Reuters) – Unia Europejska i Rosja zgadzają się co do konieczności opracowania planu przepływu towarów między Rosją kontynentalną a Obwodem Kaliningradzkim – poinformował w czwartek premier Polski.

Reuters poinformował w środę, że europejscy urzędnicy prowadzą rozmowy w celu zwolnienia tego obszaru z sankcji, które do tej pory uderzyły w towary przemysłowe, takie jak stal, torując drogę do porozumienia na początku lipca, jeśli członek UE Litwa odrzuci swoje zastrzeżenia.

Kaliningrad, który graniczy z państwami Unii Europejskiej i opiera większość towarów na tranzycie kolejowym i drogowym przez Litwę, został od 17 czerwca odcięty od niektórych dostaw towarów z Rosji kontynentalnej z powodu sankcji nałożonych przez Brukselę.

– Obie strony doszły do ​​wniosku, że skoro obwód kaliningradzki to, szczerze mówiąc, bardzo mała część Rosji, warto uzgodnić plan, który nie narusza de facto realizacji sankcji – powiedział premier Mateusz Morawiecki Konferencja prasowa.

Dawniej rządzona przez Moskwę Litwa jest obecnie jednym z najostrzejszych krytyków Rosji w UE i kłóci się z urzędnikami w Niemczech i Brukseli, którzy próbują rozładować spór.

„Polska jak najbardziej wspiera Litwę w jej rozmowach z Komisją Europejską w sferze wypracowania… odpowiedniego mechanizmu przepływu towarów między Kaliningradem a samą Rosją” – powiedział Morawiecki.

(Sprawozdawczość Alana Charlisha, Anny Koper, Pawła Florkiewicza; Redakcja Jonathana Oatisa)

READ  Tenis: Świat nr 1 Świątek gra na ojczystej ziemi w Poland Open - sekcja angielska
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.