Connect with us

Gospodarka

Tusk zarzuca rządowi niekompetencję w walce z inflacją – Pierwsze wiadomości

Published

on

– Z wysokimi cenami można walczyć, ale są dwa warunki, aby zrobić to skutecznie – powiedział Tusk. „Ludzie muszą wykazać się podstawowymi kompetencjami i podstawową uczciwością”.
Adam Kumorowicz/PAP

Donald Tusk, lider głównej polskiej partii opozycyjnej, centrowej Platformy Obywatelskiej (PO), oskarżył rząd o niewłaściwe postępowanie z inflacją poprzez niekompetencję i nieuczciwość.

„Kiedy zostałem premierem (2017 – PAP) inflacja wynosiła około 5 proc., a potem uderzył światowy kryzys, który zdewastował wiele europejskich gospodarek, a kiedy odszedłem z rządu, inflacja była poniżej zera” – powiedział Tusk na zjeździe PO. centralne polskie miasto Radom w sobotę.

Powiedział również, że obecna partia rządząca, konserwatywne Prawo i Sprawiedliwość (PiS), pozwoliła, by inflacja wymknęła się spod kontroli, wzrastając do 16 procent z minus 1,4 procent dzisiaj.

Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w czerwcu 2022 r. wskaźnik CPI w Polsce wyniósł 15,6 proc.

Tusk dodał, że inflacja w Europie jest często znacznie niższa niż w Polsce, powołując się na Maltę z CPI na poziomie 5,8, Francję na poziomie 5,8 i Niemcy, gdzie inflacja znacznie przekracza 7 proc.

– Z wysokimi cenami można walczyć, ale są dwa warunki, aby zrobić to skutecznie – powiedział Tusk. „Ludzie muszą wykazać się podstawowymi kompetencjami i podstawową uczciwością”.

Ale Jarosław Kaczyński, lider PiS, zarzucił UE podsycanie inflacji.

Na spotkaniu ze zwolennikami partii we wschodniej Polsce w Białymstoku w sobotę Kaczyński powiedział, że „część inflacji należy zrzucić winę na działania Unii Europejskiej, które podnoszą ceny energii, a to z pewnością ma wpływ na inne ceny”.

Powiedział też, że rząd musi wydać 200 mld zł (42,7 mld euro) na wsparcie gospodarki podczas kryzysu Covid-19, „co uratowało naprawdę ogromną liczbę firm i miejsc pracy, ale jedna, choć umiarkowana, inflacja musiała mieć efekt.”

„I wreszcie główny powód – „Puinflacja” – powiedział. „To konsekwencja wojny, a jeśli ktoś mówi inaczej, powinien rozejrzeć się po Polsce i odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie nie ma inflacji? Zwykle jest ona wyższa w krajach wokół Polski”.

Najnowsze dane o inflacji w UE za maj pokazują cztery kraje, w których inflacja jest wyższa od majowej inflacji 13,9 dla Polski, a mianowicie Czechy, Estonię, Łotwę i Litwę.

Rząd oskarżył o inflację rosyjską wojnę po Covid z Ukrainą i globalne zacieśnienie napięcia, ale opozycja twierdzi, że inflacja nie byłaby teraz tak wysoka, gdyby prezes banku centralnego Adam Glapiński, sojusznik PiS, działał na czas i nie bagatelizował ryzyka inflacji na początku 2021 r.

Bank centralny zaczął podnosić stopy procentowe z rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc. w październiku 2021 r., kiedy wskaźnik CPI wynosił już we wrześniu 5,9 proc.

READ  Autostrada A4 i A2. Nowy system płatności. Bilet możemy kupić w aplikacji, serwisie internetowym lub na stacji benzynowej. Bariery znikną w 2021 roku
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *