Connect with us

Świat

Izrael twierdzi, że przetestuje kulę, która zabiła reportera, Palestyńczycy nie zgadzają się

Published

on

Izrael twierdzi, że przetestuje kulę, która zabiła reportera, Palestyńczycy nie zgadzają się

Palestynka robi zdjęcia na miejscu, w którym reporterka Al Jazeera Shireen Abu Akleh została zastrzelona podczas izraelskiego nalotu na Jenin na okupowanym przez Izrael Zachodniego Brzegu 17 maja 2022 r. REUTERS / Raneen Sawafta

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

JEROZOLIMA/RAMALLAH, WEST BANK, 3 lipca (Reuters) – Izrael powiedział w niedzielę, że przetestuje kulę, która zabiła palestyńsko-amerykańską dziennikarkę, aby sprawdzić, czy jeden z jego żołnierzy strzelił do niej i powiedział, że będą obecni amerykańscy obserwatorzy.

Palestyńczycy, którzy w sobotę przekazali kulę koordynatorowi ds. bezpieczeństwa USA, powiedzieli, że są zapewnieni, że Izrael nie będzie zaangażowany w balistykę. Kontynuuj czytanie

Waszyngton jeszcze nie skomentował. Stany Zjednoczone mają weekend świąteczny z okazji 4 lipca.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Śmierć reportera Al Jazeery Shireen Abu Akleh 11 maja podczas izraelskiego nalotu na okupowany Zachodni Brzeg i spory między stronami o okoliczności przyćmiły wizytę prezydenta USA Joe Bidena, która miała się odbyć w tym miesiącu.

Palestyńczycy mówią, że izraelskie wojsko celowo zabiło Abu Akleha. Izrael zaprzecza temu i twierdzi, że mógł zostać trafiony przez źle ukierunkowany ogień armii lub kulę jednego z palestyńskich strzelców, którzy starli się z jego siłami na miejscu.

W innym incydencie 17-letni Palestyńczyk zmarł w szpitalu po tym, jak został zastrzelony przez izraelskich żołnierzy w starciu na Zachodnim Brzegu pod koniec soboty, podało palestyńskie Ministerstwo Zdrowia. Izraelska armia powiedziała, że ​​podejrzany rzucił bombę zapalającą w żołnierzy, którzy następnie otworzyli ogień.

„Test (balistyczny) nie będzie amerykański. Test będzie testem izraelskim, z obecnością Amerykanów przez cały czas – powiedział izraelski rzecznik wojskowy generał brygady Ran Kochav.

„W nadchodzących dniach lub godzinach stanie się jasne, czy to my nawet przypadkowo zabiliśmy ich, czy też palestyńscy bandyci” – powiedział w radiu wojskowym. „Jeśli ją zabiliśmy, weźmiemy na siebie odpowiedzialność i będziemy żałować tego, co się stało”.

Akram al-Khatib, prokurator generalny Autonomii Palestyńskiej, powiedział, że test odbędzie się w ambasadzie USA w Jerozolimie.

„Otrzymaliśmy gwarancje od amerykańskiego koordynatora, że ​​śledztwo będzie przez nich prowadzone i że strona izraelska nie weźmie w niej udziału” – powiedział Al-Khatib Radio Voice of Palestine, dodając, że oczekuje, że kula zostanie zwrócona w niedzielę.

Rzecznik ambasady USA powiedział: „W tej chwili nie mamy nic nowego”.

Oczekuje się, że Biden odbędzie oddzielne spotkania z przywódcami palestyńskimi i izraelskimi podczas swojej podróży na Bliski Wschód w dniach 13-16 lipca. Sprawa Abu Akleh będzie testem dyplomatycznym i krajowym dla nowego premiera Izraela Yaira Lapida.

„Przeprowadzenie wieloeksperckiego testu balistycznego, aby upewnić się, że ocena jest ostateczna, zajmie kilka dni” – powiedział w wywiadzie dla Army Radio izraelski zastępca ministra bezpieczeństwa wewnętrznego Yoav Segalovitz.

Izrael powiedział, że osobę, która wystrzeliła kulę, można ustalić tylko po dopasowaniu jej do broni w laboratorium kryminalistycznym. Takie testy zwykle wymagają znalezienia śladów na kuli pozostawionej przez unikalną lufę broni, z której została wystrzelona.

Izraelskie wojsko powiedziało wcześniej, że żołnierz mógł oddać śmiertelny strzał i zasugerował, że mogło to brać pod uwagę tylko karabin tego żołnierza.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe sprawozdania Nidala al-Mugrabiego; pisanie Dana Williamsa; Pod redakcją Edmunda Blaira i Raissy Kasolowsky

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *