Connect with us

Świat

Izrael twierdzi, że przetestuje kulę, która zabiła reportera, Palestyńczycy nie zgadzają się

Published

on

Palestynka robi zdjęcia na miejscu, w którym reporterka Al Jazeera Shireen Abu Akleh została zastrzelona podczas izraelskiego nalotu na Jenin na okupowanym przez Izrael Zachodniego Brzegu 17 maja 2022 r. REUTERS / Raneen Sawafta

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

JEROZOLIMA/RAMALLAH, WEST BANK, 3 lipca (Reuters) – Izrael powiedział w niedzielę, że przetestuje kulę, która zabiła palestyńsko-amerykańską dziennikarkę, aby sprawdzić, czy jeden z jego żołnierzy strzelił do niej i powiedział, że będą obecni amerykańscy obserwatorzy.

Palestyńczycy, którzy w sobotę przekazali kulę koordynatorowi ds. bezpieczeństwa USA, powiedzieli, że są zapewnieni, że Izrael nie będzie zaangażowany w balistykę. Kontynuuj czytanie

Waszyngton jeszcze nie skomentował. Stany Zjednoczone mają weekend świąteczny z okazji 4 lipca.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Śmierć reportera Al Jazeery Shireen Abu Akleh 11 maja podczas izraelskiego nalotu na okupowany Zachodni Brzeg i spory między stronami o okoliczności przyćmiły wizytę prezydenta USA Joe Bidena, która miała się odbyć w tym miesiącu.

Palestyńczycy mówią, że izraelskie wojsko celowo zabiło Abu Akleha. Izrael zaprzecza temu i twierdzi, że mógł zostać trafiony przez źle ukierunkowany ogień armii lub kulę jednego z palestyńskich strzelców, którzy starli się z jego siłami na miejscu.

W innym incydencie 17-letni Palestyńczyk zmarł w szpitalu po tym, jak został zastrzelony przez izraelskich żołnierzy w starciu na Zachodnim Brzegu pod koniec soboty, podało palestyńskie Ministerstwo Zdrowia. Izraelska armia powiedziała, że ​​podejrzany rzucił bombę zapalającą w żołnierzy, którzy następnie otworzyli ogień.

„Test (balistyczny) nie będzie amerykański. Test będzie testem izraelskim, z obecnością Amerykanów przez cały czas – powiedział izraelski rzecznik wojskowy generał brygady Ran Kochav.

READ  Powodzie w Seulu: rekordowy deszcz zabija co najmniej 9 osób w stolicy Korei Południowej, ponieważ woda zalewa budynki i zatapia samochody

„W nadchodzących dniach lub godzinach stanie się jasne, czy to my nawet przypadkowo zabiliśmy ich, czy też palestyńscy bandyci” – powiedział w radiu wojskowym. „Jeśli ją zabiliśmy, weźmiemy na siebie odpowiedzialność i będziemy żałować tego, co się stało”.

Akram al-Khatib, prokurator generalny Autonomii Palestyńskiej, powiedział, że test odbędzie się w ambasadzie USA w Jerozolimie.

„Otrzymaliśmy gwarancje od amerykańskiego koordynatora, że ​​śledztwo będzie przez nich prowadzone i że strona izraelska nie weźmie w niej udziału” – powiedział Al-Khatib Radio Voice of Palestine, dodając, że oczekuje, że kula zostanie zwrócona w niedzielę.

Rzecznik ambasady USA powiedział: „W tej chwili nie mamy nic nowego”.

Oczekuje się, że Biden odbędzie oddzielne spotkania z przywódcami palestyńskimi i izraelskimi podczas swojej podróży na Bliski Wschód w dniach 13-16 lipca. Sprawa Abu Akleh będzie testem dyplomatycznym i krajowym dla nowego premiera Izraela Yaira Lapida.

„Przeprowadzenie wieloeksperckiego testu balistycznego, aby upewnić się, że ocena jest ostateczna, zajmie kilka dni” – powiedział w wywiadzie dla Army Radio izraelski zastępca ministra bezpieczeństwa wewnętrznego Yoav Segalovitz.

Izrael powiedział, że osobę, która wystrzeliła kulę, można ustalić tylko po dopasowaniu jej do broni w laboratorium kryminalistycznym. Takie testy zwykle wymagają znalezienia śladów na kuli pozostawionej przez unikalną lufę broni, z której została wystrzelona.

Izraelskie wojsko powiedziało wcześniej, że żołnierz mógł oddać śmiertelny strzał i zasugerował, że mogło to brać pod uwagę tylko karabin tego żołnierza.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe sprawozdania Nidala al-Mugrabiego; pisanie Dana Williamsa; Pod redakcją Edmunda Blaira i Raissy Kasolowsky

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.