Connect with us

Świat

Zjednoczone Emiraty Arabskie przechwyciły rakietę balistyczną podczas wizyty prezydenta Izraela

Published

on

Zjednoczone Emiraty Arabskie przechwyciły rakietę balistyczną podczas wizyty prezydenta Izraela

„Atak nie spowodował ofiar. Resztki pocisku balistycznego wylądowały poza obszarami mieszkalnymi” – poinformowało na Twitterze Ministerstwo Obrony Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Pojawia się po serii ataków na ZEA w tym miesiącu przez wspieranych przez Iran rebeliantów Huti w Jemenie.

Huti rozpoczęli atak drona 17 stycznia, w którym zginęło trzech zagranicznych pracowników w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi. Koalicja pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej walcząca z Huti odpowiedziała nalotami na stolicę Jemenu, w których zginęło co najmniej 12 osób.
Huti ponownie wystrzelili rakiety 24 stycznia, ale ZEA przechwyciły je przy wsparciu Stanów Zjednoczonych. Po tym ataku rzecznik Huti ostrzegł grupę, aby nie „rozszerzała swojej działalności w następnej fazie” i ostrzegł zagraniczne firmy, aby opuściły ZEA.

Poniedziałkowy atak miał miejsce podczas trwającej wizyty prezydenta Izraela Izaaka Herzoga w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Prezydent i jego otoczenie nie są zagrożone, a wizyta ma przebiegać zgodnie z planem, powiedział rzecznik izraelskiego prezydenta.

W niedzielę Herzog spotkał się w Abu Zabi z księciem koronnym Abu Zabi, szejkiem Mohammedem bin Zayed Al-Nahyanem, i potępił ataki terrorystyczne, jak podaje państwowa agencja informacyjna ZEA WAM.

W poniedziałek Herzog odwiedzi Dubai Expo przed powrotem do Izraela.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są członkiem koalicji kierowanej przez Arabię ​​Saudyjską, która od lat toczy wojnę ze wspieranymi przez Teheran rebeliantami Huti, którzy kontrolują większą część Jemenu.

Ofensywa rozpoczęła się w 2015 roku, aby przywrócić uznany na arenie międzynarodowej rząd Jemenu po obaleniu go przez Huti. Koalicja zintensyfikowała ataki w rozdartym wojną kraju po atakach Huti w tym miesiącu na ZEA.

W 2019 r. ZEA wycofały większość swoich żołnierzy z Jemenu po tym, jak prywatnie uznały, że wojna jest nie do wygrania. Kampania nie zdołała zmiażdżyć rebeliantów, ale zebrała ogromne żniwo humanitarne, ponieważ tysiące Jemeńczyków zginęło, a niedożywienie i choroby szerzyły się.

READ  Niemcy zwiększą blokady w związku z obawami o nowe warianty koronawirusa

Niedawno Zjednoczone Emiraty Arabskie powróciły do ​​konfliktu, wspierając grupy jemeńskie w punktach zapalnych, takich jak bogate w ropę prowincje Shabwa i Marib.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *