Connect with us

Nauka

Twitter jest najbardziej odporny na teorie spiskowe w mediach społecznościowych w trakcie pandemii

Published

on

Platformy mediów społecznościowych stały się głównymi kanałami dezinformacji, rozpowszechniania fałszywych wiadomości i polaryzacji, co było odczuwalne zwłaszcza w środku pandemii, kiedy koronawirusy i szczepionki kojarzyły się z wszelkiego rodzaju oburzającymi poglądami (od pseudonaukowych po wręcz nienaukowe), a także z różnymi teoriami spiskowymi.

Nowe europejskie badanie, prowadzone przez greckiego badacza diaspory, wykazało, że wśród mediów społecznościowych tym, który wykazuje największą odporność na teorie spiskowe i irracjonalność, jest Twitter.

Naukowcy z 19 europejskich uniwersytetów pod kierownictwem profesora Digital Governance Giannisa Theocharisa z Politechniki Monachijskiej, który opublikował czasopismo New Media & Society, przeanalizowali dane z 17 krajów (16 w Europie, w tym Grecji). , a także Izrael) przed pandemią iw jej trakcie. Zbadali rolę różnych mediów społecznościowych (Twitter, Facebook, YouTube itp.) i aplikacji, takich jak WhatsApp, pod względem rozpowszechniania teorii spiskowych.

Badanie plasuje Grecję – wraz z Rumunią, Polską, Węgrami i Izraelem – wśród krajów, w których „wskaźnik spiskowy” jest powyżej średniej europejskiej, w przeciwieństwie do krajów poniżej średniej (Austria, Dania, Niemcy, Holandia, Norwegia, Szwecja, Szwajcaria, Zjednoczonego Królestwa), podczas gdy cztery to średnio (Belgia, Francja, Włochy i Hiszpania). Ogólnie rzecz biorąc, kraje Europy Wschodniej są najbardziej zaangażowane w teorie spiskowe, najmniej kraje skandynawskie, natomiast kraje śródziemnomorskie są gdzieś pośrodku (przy czym nasz kraj jest najbardziej podatny na teorie spiskowe w Europie Południowej). Spośród 17 krajów przebadanych w oparciu o trzy teorie spiskowe dotyczące Covid-19, aby ocenić stopień, w jakim przekonania te przeważają w każdym kraju, Rumunia była zdecydowanie „mistrzem” teorii spiskowych, Polska była na drugim, Węgry na trzecim i Grecja na czwartej, wraz z Izraelem.

Głównym wnioskiem z ankiety było to, że Twitter ma szczególne cechy, takie jak większe skupienie się na konsumpcji wiadomości, więc napotyka na zwiększoną presję społeczną w odniesieniu do treści swoich postów, co zmniejsza częstotliwość rozpowszechniania za jego pośrednictwem fałszywych, nieprecyzyjnych , niepotwierdzone i „Informacje alternatywne” (zwykle fałszywe).

READ  Ukraińscy uchodźcy w polskich świetlicach – POLITICO

Badacze zwrócili uwagę, że nie wszystkie platformy wspierają teorie spiskowe w takim samym stopniu. Na Twitterze, na przykład, „treści oparte na takich teoriach mogą szybko zostać zdemistyfikowane lub być może zagłuszone przez informacje lepszej jakości lub przez dużą liczbę osób chętnych do interwencji, aby szybko skorygować dezinformację”. Ponadto, jak wynika z badania, użytkownicy Twittera łączą ponadprzeciętny poziom wykształcenia i większą tendencję do wyszukiwania prawdziwych wiadomości w porównaniu z innymi platformami.

Z drugiej strony na Facebooku czy WhatsApp, gdzie istnieją bliższe powiązania między użytkownikami, takimi jak rodzina czy przyjaciele, użytkownicy nie kontrolują w takim samym stopniu przepływu informacji o wątpliwej treści, co było odczuwalne w przypadku Covid- 19 . Chociaż fałszywe wiadomości krążą w Internecie od samego początku, pandemia wywołała gwałtowny wzrost, zwłaszcza w mediach społecznościowych, dlatego Światowa Organizacja Zdrowia użyła terminu „infodemia”, aby opisać tę „równoległą epidemię” dezinformacja”.

Giannis Theocharis uczy i bada media cyfrowe i udział w życiu politycznym, komunikację polityczną i obliczeniowe nauki społeczne. Studiował socjologię na Uniwersytecie Kreteńskim (2000-2004), ukończył studia podyplomowe w London School of Economics and Political Science (LSE) oraz obronił doktorat w 2010 roku na Wydziale Nauk Politycznych University College London (UCL). Po stażu podoktorskim w niemieckiej Fundacji von Humboldta pracował w Niemieckim Centrum Europejskich Badań Społecznych w Mannheim (MZES) i do 2020 roku był profesorem komunikacji i mediów na Uniwersytecie w Bremie, gdzie obecnie wykłada na Uniwersytecie w Bremie .

Link do publikacji naukowej: https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/14614448211045666

Źródło: OZE-EAP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.