Connect with us

Nauka

Partie prawicowe UE spotykają się w Warszawie – Pierwsze wiadomości

Published

on

Oprócz lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego (na zdjęciu) w spotkaniu wzięli również udział liderzy kilkunastu europejskich partii konserwatywnych, w tym premier Węgier Victor Orban i skrajnie prawicowa francuska liderka Zgromadzenia Narodowego Marine Le Pen.
Marcin Obara / PAP

Liderzy europejskich partii konserwatywnych z całej UE zebrali się w sobotę w Warszawie, aby zacieśnić współpracę i wyznaczyć nowe kierunki polityczne dla Europy.

Przed szczytem media spekulowały, że przywódcy mogą chcieć stworzyć nową konserwatywną grupę, która zastąpi dotychczasowych Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, stosunkowo niewielką partię w Parlamencie Europejskim.

Jednak Tomasz Poręba, deputowany partii rządzącej w Polsce, konserwatywne Prawo i Sprawiedliwość (PiS), powiedział po spotkaniu, że przywódcy nie zajmowali się dalej sprawą.

„Spotkanie to miało na celu zacieśnienie współpracy na poziomie europejskim pomiędzy różnymi stronami, a także miało na celu sformułowanie diagnozy funkcjonowania UE i orientacji politycznych, które wyraźnie wymagają zmiany” – powiedział Poręba.

„A o nowej grupie zobaczymy w przyszłości, na razie ten temat nie istnieje” – dodał.

Poręba powiedział dziennikarzom, że wszyscy przywódcy 13 centroprawicowych partii, którzy spotkali się w Warszawie, uważają, że „kolejne próby przejmowania kompetencji państw narodowych przez instytucje europejskie, Parlament Europejski, Komisję Europejską, nie są absolutnie żadnym krokiem naprzód w służba rozwoju Unii Europejskiej.”

Powiedział, że po sobotnim spotkaniu w najbliższych miesiącach odbędzie się seria konferencji eksperckich, których celem jest przygotowanie spójnej wizji Europy i odpowiedź na trwającą w Parlamencie Europejskim debatę „jednowymiarową” na temat przyszłości UE.

Ocenił, że ta debata widzi przyszłość UE „jako superpaństwa, federalnej UE bez uprawnień i suwerenności państw narodowych. Chcemy zupełnie innej Unii (European-PAP)” – powiedział Poręba.

„Chcemy Unii Europejskiej ojczyzn, chcemy suwerennych krajów, suwerennych rządów… ale przede wszystkim chcemy więcej praw i głosów w UE dla obywateli, którzy wybierają rządy w demokratycznych wyborach, a nie dla technokratów, eurokratów, którzy nie nie mają tej demokratycznej legitymacji – dodał.

W oświadczeniu opublikowanym po spotkaniu liderzy europejskich partii konserwatywnych stwierdzili, że instytucje europejskie nie powinny być „instrumentem inżynierii społecznej dla budowy nowego europejskiego narodu… jak np. ideologiczna operacja na języku, która ma na celu oddzielenie ludzi od ich kultury i dziedzictwa, jak na przykład próba usunięcia nazwy „Boże Narodzenie” z przestrzeni publicznej przez Komisję Europejską”.

„Koncepcja takiego narodu nigdy nie istniała, nie istnieje i nie może istnieć” – czytamy w oświadczeniu.

„Uczestnicy spotkania deklarują chęć solidarnej współpracy, na różnych szczeblach iw różnych formach, ze wszystkimi partiami i organizacjami, które cenią wyjątkowe dziedzictwo Europy i koncepcję Europy Ojczyzny” – dodał.

Rzecznik PiS Radosław Fogiel powiedział, że mimo oczywistych różnic, do spraw, które jednoczyły europejskie partie konserwatywne, należało „poszanowanie traktatów europejskich, demokratycznych wyborów obywateli i UE jako unii państw narodowych”.

Oprócz lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego w spotkaniu wzięli również udział liderzy kilkunastu europejskich partii konserwatywnych, w tym premier Węgier Victor Orban i francuska skrajnie prawicowa liderka Zgromadzenia Narodowego Marine Le Pen.

READ  Szybka analiza sytuacji MHPSS w Polsce w odpowiedzi na uchodźców ukraińskich - Polska
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *