Connect with us

Gospodarka

Tusk pokonuje prezesa banku centralnego – Pierwsze wiadomości

Published

on

Radek Pietruszka/PAP

Donald Tusk, lider głównego ugrupowania opozycyjnego, Koalicji Obywatelskiej (KO), powiedział, że zaprzysiężenie Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa banku centralnego to „symboliczny i bardzo zły moment w naszej historii”.

Glapiński, który jest wspierany przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS), jest oskarżany przez opozycję o wypuszczenie spirali inflacji spod kontroli, która w maju wzrosła do 13,9 proc., najwyższego poziomu od ponad dwóch dekad.

Zdaniem polityków opozycji, niepowodzenie w powstrzymaniu inflacji zmusiło bank centralny do rozpoczęcia agresywnego cyklu podwyżek stóp, który prawie podwoił miesięczne raty kredytu hipotecznego dla polskich gospodarstw domowych.

– To bardzo symboliczny i bardzo zły moment w naszej historii – powiedział w środę Tusk we wschodnim Białymstoku. „Glapiński będzie szkodzić naszej gospodarce przez wiele lat, wykorzystując swoje stanowisko dla własnych interesów i nie robiąc nic, aby chronić budżety polskich rodzin”.

Tusk ostrzegł też, że Polska stoi przed bardzo trudnymi czasami.

Zdaniem Tuska, „bezpośredni wpływ polityki Adama Glapińskiego zobaczymy w ciągu kilku dni”.

„Wszystkie te negatywne prognozy, które mówią o równoczesnym zagrożeniu inflacją i spowolnieniem, a nawet recesją, są niestety stopniowo potwierdzane przez fakty, mimo prognoz Glapińskiego i premiera Mateusza Morawieckiego” – powiedział Tusk.

Prezes banku centralnego jest mianowany na sześcioletnią kadencję.

READ  ZUS: zwolnienie parkingowe i podatkowe dla branży turystycznej
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.