Connect with us

Gospodarka

Turcja rozwija produkcję odnawialnej energii geotermalnej

Published

on

Wzrost globalnej zdolności do wytwarzania energii elektrycznej z paneli słonecznych, turbin wiatrowych i innych technologii odnawialnych ma przyspieszyć w nadchodzących latach, a 2021 ustanowi nowy rekord wszech czasów dla nowych instalacji IEA mówi w nowym raporcieT.

Pomimo rosnących kosztów kluczowych materiałów do produkcji modułów fotowoltaicznych i turbin wiatrowych, oczekuje się, że w tym roku dodanie nowych mocy odnawialnej energii elektrycznej wzrośnie do 290 gigawatów (GW) w 2021 r., przekraczając tym samym poprzedni rekord z ubiegłego roku, według najnowszego wydania rocznika MAE Raport o Rynku Energii Odnawialnej.

Oczekuje się, że do 2026 r. globalna moc energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii wzrośnie o ponad 60% do ponad 4800 GW w porównaniu z 2020 r. – odpowiada to obecnej globalnej łącznej mocy z paliw kopalnych i energii jądrowej. Oczekuje się, że do 2026 r. energia odnawialna będzie odpowiadać za prawie 95% globalnego wzrostu mocy elektrycznej, z czego ponad połowę przez samą fotowoltaikę. Oczekuje się, że rozbudowa mocy odnawialnych w latach 2021–2026 będzie o 50% wyższa niż w latach 2015–2020. Wynika to z silniejszego wsparcia polityki rządowej i bardziej ambitnych celów w zakresie czystej energii ogłoszonych przed konferencją klimatyczną COP26 i w jej trakcie.

„Tegoroczny rekordowy wzrost energii odnawialnej o 290 gigawatów to kolejny znak, że pojawia się nowa globalna gospodarka energetyczna” – powiedział Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA. „Wysokie ceny surowców i energii, które obserwujemy dzisiaj, stawiają nowe wyzwania dla energii odnawialnych, ale wyższe ceny paliw kopalnych sprawiają, że energia odnawialna jest jeszcze bardziej konkurencyjna”.

Przewiduje się, że wzrost energii odnawialnej wzrośnie we wszystkich regionach w porównaniu do lat 2015-2020. Chiny pozostają światowym liderem w rozbudowie mocy: oczekuje się, że do 2026 r. osiągną 1200 GW mocy wiatrowej i słonecznej – cztery lata przed obecnym celem wzrostu na 2030 r. i podwojenia liczby nowych instalacji w porównaniu z 2015-2020. W ciągu ostatnich pięciu lat wdrożenia w Europie i Stanach Zjednoczonych również znacznie przyspieszą. Te cztery rynki łącznie odpowiadają za 80% globalnej ekspansji mocy odnawialnych.

READ  Czy Węgry Viktora Orbana pozostaną w Europie, czy staną po stronie Putina?

„Wzrost energii odnawialnej w Indiach jest doskonały i wspiera nowo ogłoszony przez rząd cel zakładający 500 GW mocy w zakresie energii odnawialnej do 2030 r. oraz podkreśla szerszy potencjał Indii w zakresie przyspieszenia przejścia na czystą energię” – powiedział dr. Birol. „Chiny nadal demonstrują swoje mocne strony w zakresie czystej energii, a ekspansja odnawialnych źródeł energii sugeruje, że kraj może osiągnąć szczyt emisji dwutlenku węgla na długo przed 2030 r.”

Fotowoltaika pozostaje motorem wzrostu dla odnawialnej energii elektrycznej, której wzrost mocy ma wzrosnąć o 17% w 2021 r. do nowego rekordu prawie 160 GW. Oczekuje się, że w tym samym okresie wzrost energetyki wiatrowej na lądzie będzie średnio o prawie jedną czwartą wyższy niż w latach 2015-20. Oczekuje się, że do 2026 r. całkowita moc morskiej energii wiatrowej wzrośnie ponad trzykrotnie.

Raport IEA przewiduje ten rekordowy wzrost energii odnawialnej pomimo dzisiejszych wysokich cen surowców i transportu. Jeśli jednak ceny surowców utrzymają się na wysokim poziomie do końca przyszłego roku, koszty inwestycji wiatrowych ponownie wzrosną do poprzedniego poziomu z 2015 roku, a trzyletnie redukcje kosztów fotowoltaiki zostaną zniwelowane.

Pomimo rosnących cen ograniczających wzrost, oczekuje się, że światowy popyt na biopaliwa w 2021 r. przekroczy poziomy z 2019 r., odbudowując się po ogromnym spadku spowodowanym pandemią w zeszłym roku. Popyt na biopaliwa będzie gwałtownie rósł do 2026 roku, a Azja będzie odpowiedzialna za prawie 30% nowej produkcji. Oczekuje się, że Indie staną się trzecim co do wielkości rynkiem etanolu na świecie po USA i Brazylii.

Rządy mogą jeszcze bardziej przyspieszyć rozwój energii odnawialnej, usuwając kluczowe bariery, takie jak problemy związane z licencjonowaniem i integracją sieci, problemy z akceptacją społeczną, niespójne podejścia polityczne i nieodpowiednie wynagrodzenie. Poważną przeszkodą są również wysokie koszty finansowania w krajach rozwijających się. W przyspieszonym przypadku raportu, zakładającym pokonanie części tych przeszkód, średnioroczna rozbudowa mocy odnawialnych w okresie do 2026 r. jest o jedną czwartą wyższa niż prognozowano w głównym przypadku.

READ  Polskie PGNiG nie spodziewa się, że zostanie „zmuszone” do kupowania rosyjskiego gazu po 2022 r.

Ale nawet to szybsze wdrożenie nadal byłoby daleko w tyle za tym, co zajęłoby globalną drogę do zerowej emisji netto do połowy stulecia. Wymagałoby to, aby moce odnawialne w latach 2021-26 były średnio prawie dwukrotnie wyższe niż w głównym przypadku raportu. Oznaczałoby to również, że zapotrzebowanie na biopaliwa jest średnio czterokrotnie wyższe niż w głównym przypadku, a zapotrzebowanie na ciepło ze źródeł odnawialnych jest prawie trzykrotnie wyższe.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.